aktuálně: 41 uzavírek, 17 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Výzva pro Citroën v zemi Vikingů

13. února 2009

Krátce po svém triumfu, double na Rallye Irsko, míří vedoucí tým pohárové klasifikace Citroën Total World Rally Team do Norska. Díky specifické tváři letošního ročníku mistrovství světa je to jediná typicky zimní rallye v programu sezony a proto i velkou výzvou pro obě tovární posádky Sébastien Loeb - Daniel Elena a Dani Sordo - Marc Martí.

Čeká se sníh

Proti loňskému kalendáři se letos typicky zimní podnik přesouvá ze Švédské rallye do malého městečka Hamar v Norsku. „Obě rallye jsou hodně rozdílné,“ říká Sébastien Loeb. „Zatímco Švédsko je charakteristické delšími oblouky zatáček, norský terén představuje pro nás mnohem větší technickou výzvu. Tady jsou trasy spíše úzké a nerovné a je jen obtížné se s nimi rychle sžít.“

Na Norsko nemají posádky Citroënu dobré vzpomínky, vždy zde v předcházejícím ročníku v roce 2007 nedokončili jak Loeb, tak i Sordo a Citroën zůstal bez bodu. A to je věc, která už se od té doby nikdy Citroënu nestala. „Ročník 2007 byl pro nás mimořádně těžký, protože jsme čelili vrstvě čerstvého sněhu a k tomu ještě s ledovou tříští pod ní,“ vzpomíná Sébastien Loeb. „Měl jsem tam hodně problémů na místech, kde se jen obtížně auto dalo vést, nikdy jsem se tam moc dobře necítil. Doufejme, že letos nebude sněžit, takže bychom mohli jet maximálně naplno na krásné vrstvě hladkého ledu.“ Čerstvý sníh by byl problém z hlediska trakce. Místy se člověk cítí jako při aquaplaningu,„ dodává Dani Sordo.

Norsko chybí ve sbírce

Z pohledu technického se v Norsku očekává nasazení nových pneumatik Pirelli Sottozero, které jsou pro letošek širší než vloni. “Testovali jsme s nimi a vypadalo to dobře,„ soudí oba piloti. “Loňský model měl tendenci se malinko pohnout, ale právě to bylo nyní odstraněno širším rozměrem.

Týmové předstartovní testování umožnilo inženýrům pohrát si s nastavením vozů C4 WRC, ale Sébastien Loeb nevěří tomu, že by na norském povrchu hrálo nastavení až tak zásadní roli. “Je důležité autu věřit, když ho vedete bokem ve velké rychlosti do zatáčky,„ tvrdí pětinásobný mistr světa Loeb. “Zapracovali jsme na zavěšení kol a různých variantách nastavení, ale C4 WRC je už mnohem propracovanější než před rokem na začátku svého vývoje.

Jako obvykle jdou Sébastien Loeb a Daniel Elena do boje s cílem vyhrát. Vedle Rallye Polsko, která je letos v kalendáři mistrovství světa, je Rallye Norsko jedinou v programu 2008, kterou francouzsko - monacká posádka v kariéře nevyhrála. K dosavadním 48 světovým titulům by rádi přidali další prvenství, což je jejich velká motivace.

Nažhavený Sordo

Také jejich týmový kolega Dani Sordo si plně uvědomuje, co ho v Norsku čeká: “Můj poslední výkon v Norsku je naštěstí za mnou. Od té doby se mnohé změnilo. Mám mnohem více zkušeností, hodně práce se odvedlo na autě a navíc i nedávné testování hodně pozvedlo moje sebevědomí. Netvrdím, že sníh se stal mým oblíbeným povrchem, ale jsem extrémně nažhavený na to, abych přidal další špičkový výsledek pro Citroën po našem úspěchu v Irsku.

Quesnel: Využít každý start

Po startu sezony na asfaltu nyní vstupujeme do části programu na velice odlišných druzích povrchu,„ říká ředitel Citroën Sport Olivier Quesnel. “Je sice pravda, že nyní v Norsku nejsme favority na vítězství, ale uděláme vše pro to, abychom překvapili! Inženýři i posádky odvedli tvrdou práci v přípravě na tuto specifickou soutěž. S celkovým počtem 12 podniků potřebujeme využít každou příležitost k upevnění našeho vedení v obou šampionátech."

Citroën Sport

Další články

Bezpečně na silnici: Jak správně vybrat kvalitní oblečení na motorku?

Každý zkušený motocyklista ví, že kromě umění ovládat svůj stroj je klíčovým prvkem bezpečnosti na silnici správný výběr oblečení.

zobrazit článek >

Jak může správný výběr motorového oleje ovlivnit výkon a životnost motoru?

Žádné auto bohužel není nesmrtelné a jakmile přijde jeho čas, je nutné ho vyměnit za jiné. Správnou péčí ale můžete životnost svého oblíbeného vozu prodloužit.

zobrazit článek >

Důležité doplňky pro dům a zahradu

Domov a zahrada jsou pro mnohé z nás oázou klidu a pohody. Usilujeme o to, aby se tam cítili komfortně a aby nám tam nic nechybělo. Na co obvykle zapomínáme?

zobrazit článek >