aktuálně: 41 uzavírek, 10 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Roman Švidrnoch si pořídil Citroën C2 S1600

10. února 2009

Loňská sezona byla pro Romana Švidrnocha ne vlastní vinou odpočinková. Jedna nedokončená rally, poškozený vůz a ztráta motivace přinutily valašského jezdce poohlédnout se po jiném voze. Nyní je v garáži nádherný krasavec a s ním i plány pro letošní sezonu.

Roman Švidrnoch patří ke stálicím českého rallysportu. Na svém kontě má několik pohárových umístění. Loňská sezona se však valašskému jezdci moc nevydařila. Společně s Vladimírem Osičkou startovali pouze při Valašské rally. Cílovou rampu však posádka nespatřila. Na vině byla technická závada a následný požár vozu. „Valaška nám v posledních ročnících moc nepřeje. Hlavně pak erzeta Kelč – Kladeruby, kde jsme při posledních třech startech museli auto z různých důvodů odstavit. Navíc dvakrát s použitím hasicích přístrojů - v roce 2007 jsme ucítili v autě benzín a během chvilky byla felicie v plamenech.

Při loňském ročníku vyběhla ojnice z motoru. Následně vyprskl olej na horké svody výfukového potrubí a my jsme opět měli co hasit,“ připomněl horké zážitky z Valašské rally Roman Švidrnoch. Zdálo by se, že je rychlostní zkouška startující v Kelči pro Romana nějak zakletá. Valašský jezdec však doufá, že i v letošním ročníku se tato rychlostka v harmonogramu rally objeví a posádka ji pokoří. „Této zkoušky se nijak nebojíme. Je pravdou, že jsme na ní třikrát zůstali stát. Pro letošní ročník jsme si však pořídili zcela nové auto a věřím, že mýtus nedokončené erzety padne,“ bere neúspěchy s nadhledem sobě vlastním Roman.

V polovině loňského roku se Švidrnoch definitivně rozloučil se starým vozem a začal realizovat plány týkající se modernější techniky. Nový závodní vůz mu byl přislíben již v polovině sezony, ale kvůli nekorektnímu jednání dodavatele si posádka auto převzala až na samém sklonku roku. „Nový Citroen pro nás v zahraničí objevil Jaroslav Vančík, se kterým už dlouho spolupracuji.

Později se do jednání zapojil i Roman Kresta. Dodavatel však jen protahoval termíny. Auto už máme ale doma, a to je hlavní,“ uvedl Švidrnoch. Roman a celý tým si nadělil pod vánoční stromeček asi ten nejkrásnější dárek, jaký si může fanoušek rally přát.

Citroen C2 S1600 je opravdu velmi krásný dravec. S původní Škodou Felicia Kit Car se francouzský trpaslík nedá srovnávat. „Vývoj automobilového sportu jde kupředu doslova mílovými kroky. Proto se ani nedá pořádně porovnat naše bývalá felicie a nynější cé dvojka. Motor, podvozek i sekvenční převodovka fungují opravdu skvěle a už nyní se těším na ostré jízdy s Citroenem,“ prozradil Švidrnoch. Premiéru v novém voze si posádka Roman Švidrnoch - Vladimír Osička odbude na domácí Valašské rally. Tam si chce valašská dvojice auto pořádně osahat a vyzkoušet, jaké jsou jeho přednosti. Proto se nebude Roman moc ohlížet na časy. „Nevím, zda se mám na start ve Valašském Meziříčí těšit. Za poslední tři roky mám totiž z Valašky dost smíšené pocity. Na závodění a atmosféru kolem závodů se samozřejmě těším. V závodě ale pojedeme s respektem. Jednak vzpomínka na minulé ročníky a potom první start s novým vozem nás bude jistě zpočátku trošku brzdit,“ poodhalil předstartovní premiérovou nervozitu valašský jezdec.

Hlavním programem týmu ovšem zůstane rallysprintové mistrovství. Posádka by chtěla startovat na všech podnicích jednodenních soutěží a laťku si nastavila hodně vysoko. „Cíle do letošního roku máme jasné. Chtěli bychom se ve třídě A6 umístit co nejlépe. Pokud by se podařilo na konci sezony být do třetího místa absolutně, bylo by to skvělé. Konkurenceschopné auto k tomuto cíli máme,“ prozradil Švidrnoch a jedním dechem dodal: „Konkurence ve třídě A6 v rallysprintech bude určitě velmi silná. Hodně posádek přezbrojuje na vozy kategorie Super 1600, stejně jako my. Porovnávat se tedy bude s kým, a to je jenom dobře.“

Premiéra nového vozu v rukou Romana Švidrnocha se pomalu ale jistě blíží. Poslední březnový víkend tu bude coby dup. A pečlivě se na něj připravuje i tým okolo Romana Švidrnocha a Vladimíra Osičky. „Valašská rally bude úvodním závodem mezinárodního mistrovství ČR v rally. Proto se očekává, že na startu bude opět velmi silné jezdecké pole v čele s Romanem Krestou, Václavem Pechem nebo Karlem Trojanem. Budou tady ti nejlepší a bude se na co dívat.

Pořadatelsky je tento podnik na velmi dobré úrovni a věřím, že pořadatelé ze svých nároků nesleví. My se budeme na Valašské rally hlavně sžívat s novým vozem. To ale neznamená, že se netěšíme, a že pojedeme pomalu. Přijďte povzbudit nás, ale i další valašské posádky,“ pozval fanoušky rally do Valašského Meziříčí Roman Švidrnoch.

Miroslav Vebr

Další články

Škoda Fabia: Nejmenší, ale ne malá

V Mladé Boleslavi sjíždí z výrobních pásů již čtvrtá generace oblíbené Škody Fabia. Jaká je?

zobrazit článek >

Je vám dodávka málo a náklaďák moc? Řešením se jmenuje Piaggio Porter

Také máte italskou značku Piaggio spojenou zejména s Vespou a podobnými malými motocykly? Tak to byste měli vědět, že vyrábí i užitková vozidla.

zobrazit článek >

Pojedete autem na lyže? Zvažte havarijní pojištění

Sníh padá, ubytování je rezervované, vybavení sbalené, auto připravené. Mysleli jste ale opravdu na všechno?

zobrazit článek >