aktuálně: 41 uzavírek, 6 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Marcus Grönholm přepisuje historii

6. srpna 2007

První a druhé místo vybojovali jezdci týmu BP-Ford při premiéře nového Focusu RS WRC ve Finské rally. Automobilka Ford zároveň zvyšuje svůj náskok na vedoucí pozici v šampionátu značek na 40 bodů. Marcus Grönholm a Timo Rautiainen přepisují dalším vítězstvím historické tabulky. Triumfovat sedmkrát na jednom podniku MS se dosud nepodařilo žádné jiné posádce. Týmoví kolegové Mikko Hirvonen a Jarmo Lehtinen rozjásali početné davy domácích fanoušků druhým místem.

Nový Focus RS WRC přesvědčivě dominoval celému průběhu finské soutěže. Zvítězil ve dvaceti ze třiadvaceti rychlostních zkoušek. Šestnáctkrát byl nejrychlejší Grönholm, třikrát Hirvonen a v jednom případě se o vítězný čas podělili. Marcus Grönholm získal své 29. vítězství a třetí v řadě za sebou. Díky tomu úspěchu zvýšil svůj náskok v šampionátu jezdců na 13 bodů. Do konce sezony zbývá sedm soutěží.

Finská rally je nejrychlejším podnikem v celé sérii. Její hladké šotolinové tratě vyžadují přesné ovládání vozu a nezbytnou dávku odvahy. Na 23 rychlostních zkouškách o celkové délce 360,34 kilometrů činila průměrná rychlost více než 132 km/h. Jezdci Fordu se během první etapy přetahovali o každou desetinku sekundy. Devětatřicetiletý Grönholm si vybojoval rozhodující náskok během soboty, kdy se do servisní zóny v Jyväskylä vrátil 24,2s před svým sedmadvacetiletým týmovým kolegou.

„Když jsem v devatenácti začínal s rally, nikdy jsem si nepomyslel, že bych mohl Finskou rally vyhrát sedmkrát,“ říká Grönholm. „Mikko na mě tlačil neskutečným způsobem a celý víkend jsem neměl šanci si vydechnout. Jediná moje malá chybička by znamenala, že by se dostal přede mne. Jsem rád, že mi pomohl v boji o titul a udržel Loeba za svými zády. Takovýto výsledek je skvělý z hlediska obou šampionátů. Deset bodů je pro mě důležitých.“

„S novým autem jsme udělali krok kupředu. Bylo po celý víkend spolehlivé a nepřekonatelné. Ve Finsku se počítá hlavně rychlost a tu má nové auto vyšší. Létal jsem vzduchem i na místech, kde se mi to nikdy předtím nepodařilo!“ dodává.

Mikko Hirvonen si souboj se svým zkušenějším týmovým kolegou vychutnával. „Snažil jsem se na Marcuse tlačit jak jen to šlo a byl to krásný duel,“ říká. „Je to pro mě velká mentální vzpruha. Byl jsem schopen s ním držet krok. Věděl jsem, že tu mohu být rychlý, ale to, že jsem jeho tempo udržel po celý víkend, je pro mě velká satisfakce. Vychutnával jsem si každou minutu, byl to fantastický podnik. Občas je to kvůli rychlosti o strach, ale finské tratě jsou ty nejlepší na světě. Takhle rychle jsem po nich ještě nejezdil.“

„Nový Focus RS byl na těchto rychlých tratích skvělý a jsem moc rád, že mohu takovéto auto řídit. Jeho ovládání je snadnější a zdá se být lehčí. Na šotolině jsme udělali větší pokrok, než jsem si myslel,“ dodává.

Posádka týmu Abu Dhabi - Khalid Al Qassimi a Nicky Beech – skončila při svém debutu s Focusem RS a v týmu BP-Ford v konečném pořadí jako šestnáctá. „Bylo tu všechno, co jsem čekal,“ říká pětatřicetiletý Al Qassimi. „Byla to tvrdá práce, ale bavilo mě to. Do Finska jsem se přijel hlavně učit a zvykat si na auto. Všechno je tu výjimečné, hrozně rád bych viděl takovouto soutěž v Abu Dhabi.“

Ředitel týmu BP-Ford Malcolm Wilson byl z úspěchu nadšený: „Mám v týmu dva skvělé piloty. Oba jeli fantasticky a nedělali chyby. Ujet takovýmto způsobem Loebovi bylo od nich fantastické. Máme skvělou sestavu a nové auto je bezchybné. Je to jedno z nejlepších dvojnásobných vítězství a fakt, že jsme ho dosáhli na nejrychlejší soutěži šampionátu, je jen třešničkou na dortu. Marcus byl pod obrovským tlakem, ale zvládl ho perfektně. Také Mikko odvedl neuvěřitelnou práci,“ říká.

Ředitel Ford TeamRS Jost Capito dodává: „První a druhé místo je perfektním startem pro nový Focus RS WRC. Všechna ta tvrdá práce celého týmu během vývoje se vyplatila. Tento výsledek nám dodal velkou sebedůvěru pro zbytek sezony.“

Za necelé dva týdny se MS vrací poprvé od lednového Monte Carla na asfalt. Na programu bude Německá rally, kterou bude ve dnech 16. – 19. srpna hostit město Trier.

Ford

Další články

Škoda Fabia: Nejmenší, ale ne malá

V Mladé Boleslavi sjíždí z výrobních pásů již čtvrtá generace oblíbené Škody Fabia. Jaká je?

zobrazit článek >

Je vám dodávka málo a náklaďák moc? Řešením se jmenuje Piaggio Porter

Také máte italskou značku Piaggio spojenou zejména s Vespou a podobnými malými motocykly? Tak to byste měli vědět, že vyrábí i užitková vozidla.

zobrazit článek >

Pojedete autem na lyže? Zvažte havarijní pojištění

Sníh padá, ubytování je rezervované, vybavení sbalené, auto připravené. Mysleli jste ale opravdu na všechno?

zobrazit článek >