Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Preview: Katalánská rally 2008

1. října 2008

Také letošní Katalánská rally slibuje velice dobré jezdecké obsazení a navíc se dočkáme i několika změn v továrních týmech. Jednou z nich bude ta, že namísto dvojky bude ve Španělsku a na Korsice za tým Ford startovat Francois Duval.

Jari-Matti Latvala tak usedne do třetího Focusu WRC a může v klidu sbírat zkušenosti na asfaltovém povrchu. Kromě toho nasadí třetí vůz také tovární tým Subaru a ten bude pilotovat Brice Tirabassi. Centrem podniku bude i v letošním roce Port Aventure a tam bude také servisní zóna.

V minulosti se Katalánská rally jezdila nejen na asfaltu, ale také na šotolině. Byla to taková smíšená rally. Až na neustálé výtky ze strany továrních týmů se musela soutěž předělat na čistě asfaltovou. Pro smíšené podmínky se totiž nedaly dobře nastavit vozy.

Nějakou dobu se spekulovalo o tom, že by se měla soutěž přesunout z asfaltu zpět na šotolinu, ale tento záměr se nakonec nesetkal s kladným ohlasem, a tak se až dodneška jezdí stále na tvrdém povrchu. Španělský asfalt je známý především svou drsností a gumy doslova hobluje.

Navíc se zkracováním zatáček vyjíždí velké koleje, které posléze mohou mít za příčinu poškozenou olejovou vanu, jako se o tom mohl v minulosti přesvědčit nejeden pilot v mistrovství světa.

Na posádky letos čeká celkem 1313.99 kilometrů a z toho ostrých bude 353,62. Jezdci absolvují celkem 18 rychlostních zkoušek. V minulém roce triumfoval Sébastien Loeb s vozem Citroën C4 WRC.

Richard Vlček ; Zakruta.CZ

Další články

Nejlepší roční období ke koupi auta? Známe odpověď.

Prodej ojetých aut během jara a léta vždy stoupne. Jsou však letní měsíce ty správné ke koupi ojetin? Nebo se vyplatí počkat na chladnější část roku? Známe odpověď.

zobrazit článek >

Do kdy platí povinné ručení původního majitele, když kupujete ojetý vůz?

Při koupi nového vozu nemá auto ještě žádné povinné ručení - a vy jej musíte mít sjednáno nejpozději minutu před tím, než s vozem z autosalonu odjedete. Ale jak je to v případě, že kupujete auto ojeté, které zatím ještě má původního majitele? Kdy nejpozději musí nastoupit vaše povinné ručení? Je to celkem snadné, v této situaci totiž platí jediné pravidlo.

zobrazit článek >

Elektromobilita není jen modní trend. Proč si pořídit elektromobil?

Slovo elektromobil se v poslední době skloňuje stále častěji. Zatímco před několika lety bylo objektem zájmu leda tak nadšenců do nových technologií a zarytých ochránců přírody, dnes se kolem něj točí konverzace nad pivem v hospodách, při cvičení ve fitness centrech i v rodinách při snídani. Že by móda? Možná. Elektromobily mají ale řadu vlastností, pro které stojí za to nad nimi zauvažovat.

zobrazit článek >