aktuálně: 37 uzavírek, 12 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Belgičan Loix ve Zlíně poprvé vyhrál, Valoušek dojel čtvrtý!

25. srpna 2008

V jednoznačný triumf francouzské značky Peugeot a soutěžního týmu Kronos se proměnil letošní 38. ročník Barum rally Zlín, konaný jako součást mistrovství Evropy, seriálu Intercontinental Rally Challenge a Mediasport Mezinárodního mistrovství České republiky v rally. Populární barumka letos divákům nabídla nevídané množství kvalitních evropských jezdců a zároveň se pyšnila rekordním množstvím speciálů ambiciózní kategorie Super 2000. Na její start se postavilo celkem 21 vozů této specifikace, které spolu sváděly souboje na patnácti rychlostních zkouškách o celkové délce 263 km.

O zahájení Barum rally Zlín se již popáté postarala městská speciálka, situovaná přímo do ulic Zlína. Mezi obrubníky krajského města dosáhl nejlepšího času obhájce loňského vítězství Francouz Nicolas Vouilloz, který s náskokem 1,8 sekundy udržel za svými zády bývalého továrního jezdce Mitsubishi a Hyundaie Freddyho Loixe. V průběhu úvodní sobotní sekce se tito dva špičkoví jezdci doslova tahali o sekundy a ve prospěch Vouilloze hovořilo po pěti zkouškách pouze 4,7 sekundy. Pak ale „zatáhl“ Loix a díky skvělému času na druhém průjezdu Pindulou se mu podařilo svého francouzského soka předstihnout. Odstup čtyř sekund před závěrečným dnem závodění sliboval napínavou podívanou až do konce, do hry ale vstoupily technické problémy, kvůli kterým musel Vouilloz na dvou nejdelších testech zvolnit. Loixovi se podařilo získat rozhodující náskok, s nímž mohl bezpečně hospodařit až do cíle. Pro druhé místo si do cíle dojel Nicolas Vouilloz, jenž až v samotném závěru odrazil nápor skvěle jedoucího Bryana Bouffiera, stahujícího v neděli minutovou penalizaci za předčasný příjezd do časové kontroly.

V sobotu ráno opustil soutěž favorizovaný Roman Kresta, do kterého domácí fanoušci vkládali největší naděje. Valašský rodák bohužel na rychlostní zkoušce Pindula se svým peugeotem vyjel mimo trať a poškození, které vůz utrpěl, neumožňovalo dále pokračovat. Jezdci stáje Tescoma Rally Teamu může být malou útěchou jistota zisku titulu mistra republiky, jenž se mu podařil vybojovat po sedmileté pauze. Příliš si nezazávodil ani bývalý šampion Václav Pech, který byl v úvodu jednoznačně nejrychlejším pilotem produkčního Mitsubishi. Na pátém testu jej vyřadila porucha převodovky, jež mu zároveň vzala i veškeré naděje na zopakování titulu. Tím, kdo se nakonec zasloužil o to, aby čeští diváci neodcházeli domů zklamáni, byl domácí Pavel Valoušek, premiérově startující s vozem kategorie Super 2000. Jezdec, kterému dali důvěru čeští motorističtí novináři v projektu BF Goodrich Drivers, pomalými krůčky stoupal k nejvyšším pozicím a své fanoušky nakonec za podporu odměnil ziskem vynikající čtvrté pozice. A to i přes potíže se servořízením, jež Valouška postihly na závěrečné rychlostní zkoušce.

Do cíle letošní barumky nakonec dojelo 50 posádek, když ze startovní rampy sjelo 97 vozů.

Poř.PosádkaStátVůzČas
1.Loix - BuymansBPeugeot 207 S20001:54:51.7
2.Vouilloz - KlingerFPeugeot 207 S2000+59.9
3.Bouffier - PanseriFPeugeot 207 S2000+1:09.6
4.Valoušek - HrůzaCZPeugeot 207 S2000+2:23.4
5.Travaglia - GranaiIFiat Grande Punto S2000+2:26.2
6.Tóth - TagaiHPeugeot 207 S2000+3:13.9
7.Rossetti - ChiarcossiIPeugeot 207 S2000+4:09.1
8.Peták - BenešováCZPeugeot 207 S2000+6:08.3
9.Solowow - BaranPLPeugeot 207 S2000+6:22.5
10Odložilík - OdložilíkCZPeugeot 207 S2000+6:45.7
Jiří Dokulil

Další články

Jaké povinné i nepovinné vybavení je dobré mít ve svém vozu?

Jestliže jezdíte autem, bude dobré, když v něm budete mít umístěné všechny důležité nezbytnosti. Povinná výbava v autě je základ a je stanovena vyhláškou. Nepovinnou výbavu si pak můžete zvolit dle vlastních preferencí. Bohužel se často stává, že řidiči při kontrole zjistí, že nemají kompletní ani výbavu povinnou. Na následujících řádcích se tak na tuto tématiku zaměříme pěkně zblízka.

zobrazit článek >

Proč došlo ke zdražení dálničních známek?

Přečtěte si více o nedávném zdražení dálničních známek. Vysvětlíme vám, jaké jsou nové ceny, proč k navýšení cen došlo a z jakého důvodu byste měli být na pozoru při koupi jednodenní dálniční známky.

zobrazit článek >

Co byste měli vědět o pneumatikách Bridgestone a proč jsou skvělou volbou?

Bridgestone, světový lídr v produkci pneumatik, nabízí špičkovou technologii a inovace v rámci pneu pro osobní vozy, SUV a 4x4. Tady se podíváme na to co je značka Bridgestone vlastně zač, jaké pneu nabízí a co za výhody přináší řidičům, kteří hledají spolehlivost, bezpečnost a výkon.

zobrazit článek >