aktuálně: 53 uzavírek, 4 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Belgičan Loix ve Zlíně poprvé vyhrál, Valoušek dojel čtvrtý!

25. srpna 2008

V jednoznačný triumf francouzské značky Peugeot a soutěžního týmu Kronos se proměnil letošní 38. ročník Barum rally Zlín, konaný jako součást mistrovství Evropy, seriálu Intercontinental Rally Challenge a Mediasport Mezinárodního mistrovství České republiky v rally. Populární barumka letos divákům nabídla nevídané množství kvalitních evropských jezdců a zároveň se pyšnila rekordním množstvím speciálů ambiciózní kategorie Super 2000. Na její start se postavilo celkem 21 vozů této specifikace, které spolu sváděly souboje na patnácti rychlostních zkouškách o celkové délce 263 km.

O zahájení Barum rally Zlín se již popáté postarala městská speciálka, situovaná přímo do ulic Zlína. Mezi obrubníky krajského města dosáhl nejlepšího času obhájce loňského vítězství Francouz Nicolas Vouilloz, který s náskokem 1,8 sekundy udržel za svými zády bývalého továrního jezdce Mitsubishi a Hyundaie Freddyho Loixe. V průběhu úvodní sobotní sekce se tito dva špičkoví jezdci doslova tahali o sekundy a ve prospěch Vouilloze hovořilo po pěti zkouškách pouze 4,7 sekundy. Pak ale „zatáhl“ Loix a díky skvělému času na druhém průjezdu Pindulou se mu podařilo svého francouzského soka předstihnout. Odstup čtyř sekund před závěrečným dnem závodění sliboval napínavou podívanou až do konce, do hry ale vstoupily technické problémy, kvůli kterým musel Vouilloz na dvou nejdelších testech zvolnit. Loixovi se podařilo získat rozhodující náskok, s nímž mohl bezpečně hospodařit až do cíle. Pro druhé místo si do cíle dojel Nicolas Vouilloz, jenž až v samotném závěru odrazil nápor skvěle jedoucího Bryana Bouffiera, stahujícího v neděli minutovou penalizaci za předčasný příjezd do časové kontroly.

V sobotu ráno opustil soutěž favorizovaný Roman Kresta, do kterého domácí fanoušci vkládali největší naděje. Valašský rodák bohužel na rychlostní zkoušce Pindula se svým peugeotem vyjel mimo trať a poškození, které vůz utrpěl, neumožňovalo dále pokračovat. Jezdci stáje Tescoma Rally Teamu může být malou útěchou jistota zisku titulu mistra republiky, jenž se mu podařil vybojovat po sedmileté pauze. Příliš si nezazávodil ani bývalý šampion Václav Pech, který byl v úvodu jednoznačně nejrychlejším pilotem produkčního Mitsubishi. Na pátém testu jej vyřadila porucha převodovky, jež mu zároveň vzala i veškeré naděje na zopakování titulu. Tím, kdo se nakonec zasloužil o to, aby čeští diváci neodcházeli domů zklamáni, byl domácí Pavel Valoušek, premiérově startující s vozem kategorie Super 2000. Jezdec, kterému dali důvěru čeští motorističtí novináři v projektu BF Goodrich Drivers, pomalými krůčky stoupal k nejvyšším pozicím a své fanoušky nakonec za podporu odměnil ziskem vynikající čtvrté pozice. A to i přes potíže se servořízením, jež Valouška postihly na závěrečné rychlostní zkoušce.

Do cíle letošní barumky nakonec dojelo 50 posádek, když ze startovní rampy sjelo 97 vozů.

Poř.PosádkaStátVůzČas
1.Loix - BuymansBPeugeot 207 S20001:54:51.7
2.Vouilloz - KlingerFPeugeot 207 S2000+59.9
3.Bouffier - PanseriFPeugeot 207 S2000+1:09.6
4.Valoušek - HrůzaCZPeugeot 207 S2000+2:23.4
5.Travaglia - GranaiIFiat Grande Punto S2000+2:26.2
6.Tóth - TagaiHPeugeot 207 S2000+3:13.9
7.Rossetti - ChiarcossiIPeugeot 207 S2000+4:09.1
8.Peták - BenešováCZPeugeot 207 S2000+6:08.3
9.Solowow - BaranPLPeugeot 207 S2000+6:22.5
10Odložilík - OdložilíkCZPeugeot 207 S2000+6:45.7
Jiří Dokulil

Další články

Které značky a modely aut jsou v Česku nejprodávanější?

Není tajemstvím, že Češi milují škodovky. Auta značky s českými kořeny jsou doslova na každém rohu. Které další automobilky a modely mají na našem trhu zastání? Podívejte se na žebříček deseti nejprodávanějších automobilových značek a vozů v České republice.

zobrazit článek >

10 rad, jak posílit imunitu na cestách a co nesmí chybět v autolékárničce

Chystáte se na delší cestu autem? Plánujete například dovolenou s dětmi u moře v Chorvatsku a vydáváte se po vlastní ose? Nezapomeňte si s sebou do auta přibalit cestovní lékárničku, která bude obsahovat vše, co by se vám mohlo během cesty a následné dovolené hodit. Abyste na nic nezapomněli, připravili jsme pro vás seznam věcí, co by v ní neměly chybět.

zobrazit článek >

Nejlepší roční období ke koupi auta? Známe odpověď.

Prodej ojetých aut během jara a léta vždy stoupne. Jsou však letní měsíce ty správné ke koupi ojetin? Nebo se vyplatí počkat na chladnější část roku? Známe odpověď.

zobrazit článek >