aktuálně: 46 uzavírek, 31 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Roman Kresta vyhrál Kopnou již počtvrté

14. května 2012

Vítězem XX. AUTOGAMES Rallysprint Kopná 2012 se stala ve Slušovicích posádka Roman Kresta, Tomáš Kašpárek na voze Ford Focus WRC. Luhačovický jezdec vyhrál na Kopné již počtvrté a před svými pronásledovateli získal téměř dvouminutový náskok.

Foto: František Dušek

Na druhém místě skončili Antonín Tlusťák, Jan Škaloud (Mitsubishi Lancer WRC 05), třetí dojeli s odstupem pouhých 0,5 vteřiny na Tlusťáka Roman Odložilík, Martin Tureček (Citroën C4 WRC). Souboj o vítěze rozhodla předposlední rychlostní zkouška Májová, kde krátce před cílem havaroval Tomáš Kostka (Citroën C4 WRC), který sváděl tuhý souboj o prvenství právě s Krestou.

Oblíbená a populární Kopná se jela v letošním roce podvacáté a přinesla dramatický boj od úvodní rychlostní zkoušky až do samotného závěru. Početní příznivci rallysportu se rozhodně o víkendu v okolí Slušovic a Podkopné Lhoty nenudili. Pořadatelé z Rallysprint klubu AČR v Podkopné Lhotě připravili parádní podívanou s kvalitní startovní listinou. Kopná byla třetím podnikem osmidílného seriálu TIMESEAL Mistrovství České republiky ve sprintrally 2012 a dále součástí Poháru České republiky v rally, Mistrovství ČR juniorů, Dámského poháru a Poháru mládeže v rally. Pátečními přejímkami prošly celkem 123 posádky a čekala je náročná trať, která byla navíc ztížená poledním deštěm v okolí Slušovic a Podkopné Lhoty. Podle předpokladů se poprali o první místo Roman Kresta a Tomáš Kostka. Úvodní test s názvem Májová zajel nejrychleji Kostka, který porazil Krestu o pouhých 0,3 vteřiny. Poté převzal otěže souboje dvou švagrů zkušenější Kresta a po vteřinkách se propracoval až k náskoku téměř sedmi vteřin. Rozhodnutí přinesl druhý průjezd úsekem Májová. Kostka krátce před cílem havaroval, naštěstí vyvázl společně se spolujezdcem Miroslavem Houštěm z nepěkně vyhlížející nehody bez zranění. Trnavský rodák Kresta měl poté cestu ke čtvrté výhře na Kopné zcela volnou, poprvé zde vyhrál v roce 2004 na voze Subaru Impreza WRC, v letech 2008 a 2010 triumfoval s Peugeot 207 S2000.

Další litý souboj proběhl o třetí místo. Odstoupení Kostky a zbytečně chyba Odložilíka na závěrečném měřeném testu dostala na stříbrnou pozici Antonína Tlusťáka, který se radoval z prvenství v hodnocení rallysprintového šampionátu. Ve prospěch zádveřického jezdce nakonec rozhodlo pouhých 0,5 vteřiny po odjetí 76 ostrých kilometrů! Těsně pod stupni vítězů skončil Jaromír Tarabus na fabii S2000, pro něhož byla Kopná vítaným testem před Českým Krumlovem, navíc najel s vozem premiérové kilometry na mokrém povrchu. Skvělým finišem se prodral na páté místo Václav Dunovský (Škoda Fabia S2000) a šestou příčku obsadil vítěz třídy 3 Jan Sýkora (Mitsubishi Lancer EVO IX R4). Do elitní desítky se dále probojovali slovenský mistr Jozef Béreš jr., Miroslav Jakeš, Jan Dohnal a Karel Trněný.

V hodnocení dvoukolek vyhrál Robert Kořístka (Suzuki Ignis S1600), na dalších místech skončili Martin Vlček a Jiří Vlček (oba Peugeot 206 Kit Car). Mezi 44 soutěžícími v rámci Poháru České republiky byl nejrychlejší Henrich Řehářek na Citroënu C2 R2 Max. Celkem bylo klasifikováno 85 posádek. Z předních jezdců kromě favorizovaného Kostky dále odstoupili vesměs na vozech Mitsubishi Lancer EVO IX Martin Bujáček (porucha turba), Martin Březík (ohlé rameno), Petr Trnovec, Jaroslav Pešl (technické problémy), Milan Pantálek (defekt) a Daniel Landa (zdravotní důvody).

Hlasy nejlepších jezdců v cíli Kopné:

Roman Kresta (Ford Focus WRC): „Po delší době jsem se svezl opět ve weercéčku a jsem nadšen. Nejlepší byly s tímto vozem starty a akcelerace, to je neskutečná síla, která vás narve do sedáku. Jakoby vás vystřelili z praku. Nejelo se zrovna pomalu, o to více mrzí havárie Tomáše vzhledem k rallysprintovému šampionátu. Pro mě byla letošní výhra z těch čtyř na Kopné nejtěžší. Tomáš jel rychle a byla to přetahovaná od prvního metru. Zkrátka to nebyl žádný med, těžké podmínky, náročná trať a velká konkurence. Neměli jsme prioritu vyhrát, ale chtěli jsme udělat radost fanouškům a poděkovat jim za podporu. Poděkování patří i pořadatelům, připravili opět velmi krásnou soutěž.“

Antonín Tlusťák (Mitsubishi Lancer WRC 05): „Pro nás se jedná o parádní umístění. Nevěřil jsem, že skončíme ve vysledcích tak vysoko. Po odstoupení Tomáše Kostky jsme chtěli projet závěrečnou rychlostní zkoušky na jistotu, abychom neudělali defekt a udrželi třetí místo. Zásluhou chyby Romana Odložilíka jsme poskočili dokonce na druhé místo. Pro nás je skvělé především prvenství v rámci rallysprintového šampinátu, kde jsme získali maximální bodový zisk. Na Kopné jsem startoval již pojedenácté, ale letošní ročník byl nejtěžší. Jelo se neusktečně rychle.“

Roman Odložilík (Citroën C4 WRC): „Na poslední erzetě jsem najel krátce po startu špatně do vracáku a vůz se po mé hloupé chybě přetočil. Ztratil jsem tam kolem dvaceti sekund. Každopádně nám Tonda vrátil prohru za loňský rok. Byla to velmi těžká soutěž, kterou ještě ztížil déšť. Jízda s tímto autem je úžasná a jede se s ním parádně, i když změna oproti xsaře je obrovská.“

Roman Ordelt

Další články

Jak vybrat odnímatelné tažné zařízení?

Odnímatelné tažné zařízení je řešením, které je snadno dostupné a praktické. Pokusíme se vás o tom přesvědčit. Pokud vám záleží na troše pohodlí a praktičnosti, přečtěte si náš článek.

zobrazit článek >

Daňové služby Eurowag nabízejí řešení bez stresu

Setkali jste se někdy s někým, kdo rád podává daňové přiznání? Pokud ano, pravděpodobně má skvělého účetního. Většina lidí se však děsí toho, že budou muset třídit hory účtenek a faktur, seznamovat se s řadou složitých a archaických zákonů a věčně čekat na vrácení peněz.

zobrazit článek >

Závod na střechách: Vývoj a vzestup střešních nosičů pro outdoorové vybavení

Střešní nosiče jsou neocenitelným pomocníkem pro nejednoho řidiče. Umožňují přepravu lyží, jízdních kol, surfovacích prken, člunů a dalšího vybavení. Tato praktická zařízení prošla dlouhým vývojem, během nějž došlo k zásadním změnám a inovacím.

zobrazit článek >