aktuálně: 37 uzavírek, 5 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

Jezdci týmu BP-Ford se těší na novozélandské tratě

30. srpna 2007

Již třetí soutěž během pěti týdnů čeká o tomto víkendu tým BP-Ford, který bude mít další příležitost prokázat svou skvělou formu na nezpevněném povrchu. Tři šotolinová vítězství s Focusem RS WRC v řadě za sebou posunula Ford do čela hodnocení značek i šampionátu jezdců. Hladké tratě Rally Nový Zéland (30. srpna - 2. září) budou ideální příležitostí pro další zvýšení náskoku.

Cesty na jih od Aucklandu mají hodně společného s Finskou rally, domácí soutěží pro obě týmové posádky. Marcus Grönholm a Timo Rautiainen, stejně jako Mikko Hirvonen a Jarmo Lehtinen mají ještě v živé paměti nelítostný souboj o vítězství, probíhající začátkem měsíce před zraky jejich krajanů. Tratě na Novém Zélandu jsou stejně hladké a vedou nádhernou a svěží zelenou krajinou. Většina jezdců se shodne na tom, že je radost po nich jezdit.

V srpnu se jela Rally Nový Zéland zatím pouze jednou. Na jižní polokouli totiž končí v tomto čase zimní období a je velmi pravděpodobné, že se soutěž pojede za deště. Pro Marcuse Grönholma by však takovéto počasí mělo být výhodou. Jako vedoucí jezdec šampionátu bude startovat v pátek první a mokré tratě nebudou tolik kluzké, jako prachem pokrytá suchá šotolina.

Úřadující šampión BP-Ford se vydává na nejdelší cestu této sezony coby vedoucí tým hodnocení značek s náskokem 41 bodů. Marcus Grönholm se pokouší vybojovat svůj třetí titul mistra světa a před jedenáctým podnikem ze šestnáctidílného kalendáře má náskok osmi bodů. Na Novém Zélandu se mu tradičně daří. Dosavadních devět startů proměnil ve čtyři vítězství a dvakrát dojel jako druhý. Také tým BP-Ford má na zdejší soutěž ty nejlepší vzpomínky. Právě tady v roce 2006 vybojoval svůj světový titul.

„Mohu tu vyhrát, ale hlavně potřebuji získat co nejvíce bodů,“ říká Grönholm. „Ztráta druhého místa v poslední rychlostní zkoušce Německé rally ještě zvýšila mé odhodlání pro Nový Zéland. Jedu vždy naplno a s co největší koncentrací, ale musím se pokusit se ještě více vyburcovat, abych se podobných chyb vyvaroval.“

„Rally je hodně podobná Finsku, ale chybějí tu skoky. Je hodně rychlá, ale má i pomalé sekce a terén je více zvlněný. Povrch je stejně hladký a krásně se po něm jede. Nejsou tu žádné kameny, o které by bylo možné poškodit auto. Focus RS je odolné auto, ale stejně je lepší vědět, že možnost výskytu balvanů uprostřed ideální stopy se téměř rovná nule,“ dodává.

Mikko Hirvonen má na Novém Zélandu stoprocentní úspěšnost pokud jde o dokončení soutěže. Jeho nejlepším umístěním bylo loňské druhé místo. „Rychlostní zkoušky jsou fantastické. Jsou to jezdecké tratě, kde zatáčka střídá zatáčku a přímo vybízejí k ataku. Po mém výkonu ve Finsku už se nemohu dočkat startu, protože tady chci jet úplně stejně. Loni mi na Marcusovu rychlost příliš nechybělo, takže si myslím, že letos bych mohl reálně bojovat o vítězství,“ říká sedmadvacetiletý Fin.

„Všechno je to o rychlosti, protože tu de facto nemáte do čeho najet. Jediným nebezpečím mohou být malé hrboly na vnitřní straně zatáček. Nemůžeme si je tedy zkracovat tak, jako na sever od Aucklandu, kde jsme jezdili dříve. Když o tento val zavadíte, může to vyhodit auto ze stopy a dokonce i otočit přes střechu,“ dodává.

Ford

Další články

Autocamping Rozkoš - prožít dovolenou pestře a v pohodě

Pestrost nabídky ubytování, společenských akcí, turistických možností, poznávacích a sportovních výletů včetně krásných cyklotras, ale i klid k odpočinku, to je dnes téměř neodmyslitelná nabídka k prožití hezké dovolené.

zobrazit článek >

Jaké povinné i nepovinné vybavení je dobré mít ve svém vozu?

Jestliže jezdíte autem, bude dobré, když v něm budete mít umístěné všechny důležité nezbytnosti. Povinná výbava v autě je základ a je stanovena vyhláškou. Nepovinnou výbavu si pak můžete zvolit dle vlastních preferencí. Bohužel se často stává, že řidiči při kontrole zjistí, že nemají kompletní ani výbavu povinnou. Na následujících řádcích se tak na tuto tématiku zaměříme pěkně zblízka.

zobrazit článek >

Proč došlo ke zdražení dálničních známek?

Přečtěte si více o nedávném zdražení dálničních známek. Vysvětlíme vám, jaké jsou nové ceny, proč k navýšení cen došlo a z jakého důvodu byste měli být na pozoru při koupi jednodenní dálniční známky.

zobrazit článek >