Zákruta.cz  >  

AFL - Slovník pojmů a zkratek

AFL

Adaptive Forward Lightning, AFS, Adaptive Frontlighting System, adaptivní přední světlomety, natáčecí přední světla

AFL (Adaptive Forward Lightning) či AFS (Adaptive Frontlighting System) je označení pro adaptivní přední světlomety, které se samočinně natáčí do zatáčky v závislosti na rychlosti jízdy a dle polohy volantu, čímž je dosaženo optimálního osvětlení cesty před vozem. Natáčecí světla mají přínos pro řidiče především v noci a za snížené viditelnosti, jelikož osvětlují ta místa, do nichž je špatně vidět. V praxi to vypadá tak, že při rychlosti 10-30 km/h se při projíždění zatáčkou naklápí pouze vnitřní světlomet a vnější svítí vpřed. Ve vyšších rychlostech se pak dle pohybu volantu natáčí oba světlomety tak, aby osvětlovaly místo, kde se bude v zatáčce vůz nacházet za tři sekundy. Díky tomu tak může řidič zpozorovat hrozící nebezpečí podstatně dříve.

Související výrazy

reklama
Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.
Copyright © People For Net a.s., , tvorba www stránek People For Net a.s.
TOPlist NAVRCHOLU.cz
SOUHLASÍM Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Více informací o nastavení cookies najdete zde.