Zákruta.cz  >  

Zabezpečení vozu proti krádeži (2. díl)

11. dubna 2008

Ve včerejším článku jsme zmínili několik mechanických zabezpečení vozidla pro ti krádežím. Dnes to budou také některé elektronické prvky, které jsou dle názoru odborníků také spolehlivější, především pak proti organizovaným skupinám, pro které není zámek volantu ani zpátečky nijak velkou překážkou.

Pískování skel

Mezi stále populárnější způsoby ochrany patří takzvané pískování oken. Do všech skel se vryje nesmazatelný kód. Vůz je zaregistrován do databáze, a pokud byl odcizen, je například při přejezdu hranic odhalen. Pískování samotné sice vůz před odcizením nechrání, nicméně zloděj je nucen vyměnit všech šest oken, což není zrovna levná záležitost. Takto chráněný vůz je pak pro lupiče daleko méně atraktivní kořistí. Pískování a registrace vyjde přibližně na 1 500 korun. Pokud je použit mikročip ukrytý v automobilu, cena se pohybuje kolem 3 500 korun.

Autoalarmy

Elektronické alarmy pomocí čidel registrují otevření dveří, kapoty motoru a kufru a v takovém případě vydávají zvukový a světelný varovný signál. Součástí mohou být i otřesová a polohová čidla, která mají zabránit odtažení vozu. Alarmy bývají většinou propojeny s centrálním zamykáním a měly by být vybaveny plovoucím kódem, který znemožňuje vyslat dálkovým ovládáním dvakrát tentýž signál. Jinak není pro zloděje při použití jednoduchého zařízení problém kód přečíst. Může k němu být připojen i takzvaný pager, jenž umí odeslat zprávu, že byl alarm spuštěn, nebo naopak odpojen. Alarm nicméně sám nezabrání zloději s vozem odjet (mezi oblíbené triky patří spustit poplach zdánlivě bezdůvodně několikrát za sebou, až majiteli dojde trpělivost a zařízení sám vypne). Cena autoalarmů se v závislosti na jejich vyspělosti pohybuje od 5 000 do 15 000 korun.

Imobilizéry

Velmi rozšířenou elektronickou variantou ochrany jsou imobilizéry. Pokud nejsou deaktivovány, například vložením klíče s čipem do zapalování, blokují vozidlo nejčastěji přerušením elektrických obvodů vozu. Dělí se podle počtu míst, na kterých je obvod přerušen, na dvou a tříokruhové v cenovém rozpětí od 3 500 do cca 8 000 korun. Imobilizér již dnes bývá standardní součástí výbavy nových vozů. Nevýhodou je, že zvláště když není kombinován s alarmem, dokáže profesionální zloděj, který má dostatek času, nakonec odhalit místa přerušení obvodů.

Vyhledávací systémy

V současné době jsou stále populárnější rádiové a satelitní vyhledávací systémy. Představují velmi spolehlivou, ale také nejdražší ochranu vozu. Na našem trhu jsou nabízeny následující typy lokalizačních systémů (seřazeno od základních až po nejdokonalejší): systémy na bázi GSM, systémy na bázi satelitního příjmu GPS s přenosem informací GSM, systémy na bázi rádiového zaměření, systémy kombinující systémy na bázi GPS/GSM a systémy rádiového vyhledávání. Provozovatelé systémů poskytují různé druhy služeb: prodej vlastního zařízení bez jakékoliv podpory, prodej vlastního typu zařízení a provozování operačního střediska, prodej vlastního zařízení a provozování operačního centra s možností zásahu vlastními vyhledávacími prostředky. Cena zařízení se pohybuje od 15 000 korun u nejlevnějších zařízení. Většinou však spíše od 30 000 až 50 000 korun, přičemž je potřeba připočítat roční poplatky. Ty vyjdou na 6000 až 10 000 korun.

Richard Vlček (Internet)

Další články

5 situací, ve kterých nepojištěné auto vyjde draze

5 situací, ve kterých nepojištěné auto vyjde draze

Kupujete si nové nebo bazarové auto? A sjednali jste si havarijní pojištění? Podívejte se na 5 situací, ve kterých dáte za nepojištěné auto majlant.

celý článek >
Kdy vám bude dělat pojišťovna problémy s vyplacením odškodného?

Kdy vám bude dělat pojišťovna problémy s vyplacením odškodného?

Nehody se čas od času zkrátka stanou. V kterých případech vám pojišťovny ale nebudou chtít vyplatit peníze. Vyvarujte se chyb, které mohou mít zásadní vliv na to, jestli po nehodě dostanete finanční kompenzaci.

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Řidiči i majitelé přepravních firem musejí brát při své práci v potaz mnoho dopravních, logistických i administrativních aspektů. Majitelé chtějí mít přehled o průběhu dodávek, řidiči potřebují trasu naplánovat tak, aby byla co nejefektivnější.

Společnost Total se proto v rámci svého širokého portfolia služeb rozhodla poskytnout dopravcům nástroj, který umožní obojí.

reklama
Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.
Copyright © People For Net a.s., , tvorba www stránek People For Net a.s.
TOPlist NAVRCHOLU.cz
SOUHLASÍM Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Více informací o nastavení cookies najdete zde.