Zákruta.cz  >  

Alternátor - Slovník pojmů a zkratek

Alternátor

Točivý elektrický stroj

Alternátor, který je nezbytnou součástí každého automobilu, je poháněn klínovým řemenem, jehož funkcí je přenos pohonu z klikové hřídele na pomocné agregáty motoru (alternátor, vodní čerpadlo, servořízení, kompresor klimatizace atd.). Jelikož se autobaterie využívá pouze k nastartování vozu, je nutné nějakým způsobem zajistit dostatek elektrické energie pro fungování všech elektrických obvodů. K tomu je určen právě alternátor, který je v automobilech kvůli rozdílným otáčkám klikové hřídele, jež alternátor pohání přes klínový řemen, doplněn o regulační prvek. Ten pak vyrovnává rozdíly ve výstupním napětí alternátoru. V něm vzniká po roztočení kinetická energie, která je převáděna na energii elektrickou. Jeho funkce spočívá v principu elektrické indukce. Pokud se vodič a magnetické pole vůči sobě pohybují, je ve vodiči indukováno napětí. V alternátoru ale vzniká střídavý proud, který musí být za pomoci dvoucestného usměrňovače (Grätzův můstek) převeden na 12V jednosměrný proud. Ten se poté využívá jak k dobíjení akumulátoru (autobaterie), tak na pokrytí spotřeby zapalování, osvětlení a dalších elektrických rozvodů v automobilu.

reklama
Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Copyright © People For Net a.s., , tvorba www stránek People For Net a.s.
TOPlist NAVRCHOLU.cz
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie. OK