Zákruta.cz  >  

Pražští středoškoláci se setkají s realitou dopravní nehody

2. dubna 2008

V poslední březnový den se v pražském Kulturním domě Ládví setkalo 1 500 středoškoláků s realitou dopravní nehody. Během třech multimediálních představení si studenti vyslechli emotivní příběhy policisty, hasiče, zdravotnického záchranáře, matky, která při dopravní nehodě přišla o syna a také příběh dívky, pro kterou skončila nehoda upoutáním na invalidní vozík.

The Action není žádná nezáživná přednáška. The Action je v zásadě divadelní představení, při kterém jsou jednotlivé výstupy účinkujících propojeny videem a výrazovým tancem. Účinkující nementorují, nezakazují, neradí. Jen vyprávějí své vlastní zážitky. Zážitky o setkání s lidským utrpením, se smrtí a nepochopitelným hazardováním s lidskými životy.

Ambicemi projektu The Action je snížit počet a následky vážných dopravních nehod mladých začínajících řidičů na našich silnicích. Řidiči do 25 let věku jsou totiž v silničním provozu tou nejrizikovější skupinou - během ledna a února letošního roku zavinili 16,1 % z celkového počtu dopravních nehod zaviněných řidiči motorových vozidel.

A na své konto si připsali dokonce téměř čtvrtinu z celkového počtu usmrcených při těchto nehodách. Jinak řečeno – řidiči ve věku do 25 let zavinili každou 6. dopravní nehodu a každé 4. úmrtí!

„Z našeho představení lidé neodcházejí s úsměvem na tváři. Proto tu ale nejsme. Nechceme nikoho pobavit, chceme mladým lidem zprostředkovat tvrdou realitu vážné dopravní nehody a jejích možných následků,“ říká Martin Gebauer, ředitel agentury EuroNet.CZ, která The Action produkuje.

Projekt The Action zahajuje pražskými představeními pátý rok své existence. V rámci letošního The Action – BESIP Tour 2008 navštíví během 1. pololetí 10 krajů, 14 měst a předvede 42 představení pro celkem asi

17 000 diváků. Od premiéry v roce 2004 The Action již vidělo 61 tisíc studentů při 155 reprízách.

The Action by nebylo, nebýt oddělení BESIP Ministerstva dopravy. BESIP je nejen iniciátorem vzniku projektu v ČR, ale také The Action od jeho premiéry finančně podporuje jako generální partner. Na druhé straně je The Action pro BESIP asi tím nejúspěšnějším a nejdéle trvajícím projektem. Pozitivní reakce diváků i dopravních expertů jsou hnacím motorem celého realizačního týmu.

„S pozitivní reakcí pedagogů a dopravních expertů jsme při vzniku projektu tak trošku počítali,“ říká Zuzana Ambrožová, vedoucí samostatného oddělení BESIP Ministerstva dopravy a dodává: „Ale maily od studentů, kteří nám a realizačnímu týmu děkují za upozornění na nebezpečí spojená s riskantním chováním při řízení vozidel nás opravdu v dobrém zaskočily.“

V letošním roce se poprvé k partnerům The Action řadí také Policie ČR v podání služby dopravní policie. „Prevence má nezastupitelné místo v práci Policie ČR. Proto jsme uvítali možnost oficiálně podpořit zavedený a dobře fungující projekt,“ říká plk. Mgr. Martin Červíček, ředitel služby dopravní policie Policejního prezidia ČR a dodává: „Jsem hrdý na naše kolegy, kteří při každém představení The Action předstupují před plný sál s diváky a předávají jim své bolestné a často velmi tragické zkušenosti s příčinami a zejména s následky dopravních nehod.“

V únoru letošního roku se producent The Action, agentura EuroNet.CZ, připojila k Evropské chartě bezpečnosti silničního provozu se závazkem šířit tento unikátní projekt i do dalších evropských zemí. EuroNet.CZ je držitelem exkluzivní licenční smlouvy pro 12 nových členských států Evropské unie. Velmi slibně se připravuje expanze na Slovensko a chystají se jednání s Rumunskem.

Termíny jarního turné The Action – BESIP Tour 2008:

31. 3. 2008 Praha (KD Ládví)

1. 4. 2008 Sokolov (Městské divadlo)

2. 4. 2008 Trutnov (Dům kultury)

3. 4. 2008 Litoměřice (Městský dům kultury)

28. 4. 2008 Vsetín (Dům kultury)

29. 4. 2008 Prostějov (Společenský dům)

30. 4. 2008 Vyškov (Posádkový dům armády)

5. 5. 2008 Jilemnice (Společenský dům)

6. 5. 2008 Cheb (Divadlo Cheb)

4. 6. 2008 Brno (Semilasso)

23. 6. 2008 Jindřichův Hradec (KD Střelnice)

24. 6. 2008 Tábor (Divadlo Oskara Nedbala)

25. 6. 2008 Ústí nad Orlicí (Klub Centrum)

26. 6. 2008 Šumperk (Dům kultury)

Základní údaje o projektu The Action v České republice zajišťuje agentura EuroNet.CZ ve spolupráci s Ministerstvem dopravy – BESIP. Autorem projektu je holandská společnost ITC. EuroNet.CZ je do konce roku 2015 držitelem exkluzivních licenčních práv pro Českou republiku a dalších 12 „nových“ členských zemí Evropské unie.

Nad projektem The Action - BESIP Tour 2008 převzal záštitu ministr dopravy Ing. Aleš Řebíček.

Generálním partnerem projektu je Ministerstvo dopravy - BESIP. Hlavním partnerem projektu je Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR. The Action podporuje také Policie ČR.

Richard Vlček (Besip)

Další články

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Řidiči i majitelé přepravních firem musejí brát při své práci v potaz mnoho dopravních, logistických i administrativních aspektů. Majitelé chtějí mít přehled o průběhu dodávek, řidiči potřebují trasu naplánovat tak, aby byla co nejefektivnější.

Společnost Total se proto v rámci svého širokého portfolia služeb rozhodla poskytnout dopravcům nástroj, který umožní obojí.

celý článek >
Méně často používané dopravní značky

Méně často používané dopravní značky

Člověk je od přírody tvor přizpůsobivý. To si jsou vědomi i na ministerstvu, proto nelení a mění dopravní značení jedna báseň. Znáte opravdu všechny?

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot Traveller se chystá zaujmout významnou pozici v kategoriích víceúčelových prostorných vozů a vozů určených pro luxusní přepravu více osob.

reklama
Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Copyright © People For Net a.s., , tvorba www stránek People For Net a.s.
TOPlist NAVRCHOLU.cz
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie. OK