Zákruta.cz  >  

Řidiči nedokáží kvalifikovaně odhadnout škodu

1. dubna 2008

V testu MF DNES se zjistilo, že téměř žádný řidič nedokázal odhadnout škodu na svém voze po havárii tak, aby odpovídala skutečnosti. Někteří říkali příliš málo, druzí naopak svou škodu příliš přestřelili.

Nicméně podle návrhu nového zákona, který hovoří o tom, že policisty bychom měli volat až k nehodám, kde bude škoda vyšší než 250 tisíc korun, by mohly začít vznikat problémy především v případech, kdy postižení odhadnou škodu nižší a poté by mohli mít problémy při vyřizování v pojišťovně.

Redaktoři MF DNES jezdili k nehodám s policisty dopravního oddělení z Jesenice u Prahy. V testu se snažili zjistit, jak laik dokáže odhadnout cenu opravy u nabouraného auta. Sledovali menší nehody, u kterých nebyl nikdo zraněn, a řidiči se dohodli na tom, kdo je viníkem. Ukázalo se, že se řidičům odhad nedaří, škodu odhadují výrazně nižší, než ve skutečnosti je.

Jeden příklad za všechny. Na jedné z křižovatek se srazila dvě auta - modrý renault a bílá fabie.

Ani zde jeden z řidičů nedokázal škodu přesněji určit. „Samozřejmě nevím, co všechno je pod kapotou zničené,“ připustil muž v zelené kšiltovce. Znalec Pospíšil u obou aut opět odhadl vyšší škodu. „U toho renaultu je téměř jisté, že to bude víc než sedmdesát tisíc,“ dodal

„Většina lidí nedokáže škodu odhadnout. Jak hodně je auto poničené, se často prokáže až v servisu,“ řekl soudní znalec Pospíšil, kterého si redakce k testu přizvala. Jestli bude návrh schválen, ještě není jasné, ale pokud ano, pak jeho zavedení do praxe zřejmě nebude zrovna nejjednodušší. Hovoří se také o tom, že by se měla škoda snížit na 100 tisíc korun, což je dle pojišťoven přijatelnější také pro ně samotné.

-ric- ; (Idnes)

Další články

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Řidiči i majitelé přepravních firem musejí brát při své práci v potaz mnoho dopravních, logistických i administrativních aspektů. Majitelé chtějí mít přehled o průběhu dodávek, řidiči potřebují trasu naplánovat tak, aby byla co nejefektivnější.

Společnost Total se proto v rámci svého širokého portfolia služeb rozhodla poskytnout dopravcům nástroj, který umožní obojí.

celý článek >
Méně často používané dopravní značky

Méně často používané dopravní značky

Člověk je od přírody tvor přizpůsobivý. To si jsou vědomi i na ministerstvu, proto nelení a mění dopravní značení jedna báseň. Znáte opravdu všechny?

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot Traveller se chystá zaujmout významnou pozici v kategoriích víceúčelových prostorných vozů a vozů určených pro luxusní přepravu více osob.

reklama
Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Copyright © People For Net a.s., , tvorba www stránek People For Net a.s.
TOPlist NAVRCHOLU.cz
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie. OK