Zákruta.cz  >  

Řidiči nedokáží kvalifikovaně odhadnout škodu

1. dubna 2008

V testu MF DNES se zjistilo, že téměř žádný řidič nedokázal odhadnout škodu na svém voze po havárii tak, aby odpovídala skutečnosti. Někteří říkali příliš málo, druzí naopak svou škodu příliš přestřelili.

Nicméně podle návrhu nového zákona, který hovoří o tom, že policisty bychom měli volat až k nehodám, kde bude škoda vyšší než 250 tisíc korun, by mohly začít vznikat problémy především v případech, kdy postižení odhadnou škodu nižší a poté by mohli mít problémy při vyřizování v pojišťovně.

Redaktoři MF DNES jezdili k nehodám s policisty dopravního oddělení z Jesenice u Prahy. V testu se snažili zjistit, jak laik dokáže odhadnout cenu opravy u nabouraného auta. Sledovali menší nehody, u kterých nebyl nikdo zraněn, a řidiči se dohodli na tom, kdo je viníkem. Ukázalo se, že se řidičům odhad nedaří, škodu odhadují výrazně nižší, než ve skutečnosti je.

Jeden příklad za všechny. Na jedné z křižovatek se srazila dvě auta - modrý renault a bílá fabie.

Ani zde jeden z řidičů nedokázal škodu přesněji určit. „Samozřejmě nevím, co všechno je pod kapotou zničené,“ připustil muž v zelené kšiltovce. Znalec Pospíšil u obou aut opět odhadl vyšší škodu. „U toho renaultu je téměř jisté, že to bude víc než sedmdesát tisíc,“ dodal

„Většina lidí nedokáže škodu odhadnout. Jak hodně je auto poničené, se často prokáže až v servisu,“ řekl soudní znalec Pospíšil, kterého si redakce k testu přizvala. Jestli bude návrh schválen, ještě není jasné, ale pokud ano, pak jeho zavedení do praxe zřejmě nebude zrovna nejjednodušší. Hovoří se také o tom, že by se měla škoda snížit na 100 tisíc korun, což je dle pojišťoven přijatelnější také pro ně samotné.

-ric- ; (Idnes)

Další články

5 situací, ve kterých nepojištěné auto vyjde draze

5 situací, ve kterých nepojištěné auto vyjde draze

Kupujete si nové nebo bazarové auto? A sjednali jste si havarijní pojištění? Podívejte se na 5 situací, ve kterých dáte za nepojištěné auto majlant.

celý článek >
Kdy vám bude dělat pojišťovna problémy s vyplacením odškodného?

Kdy vám bude dělat pojišťovna problémy s vyplacením odškodného?

Nehody se čas od času zkrátka stanou. V kterých případech vám pojišťovny ale nebudou chtít vyplatit peníze. Vyvarujte se chyb, které mohou mít zásadní vliv na to, jestli po nehodě dostanete finanční kompenzaci.

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Řidiči i majitelé přepravních firem musejí brát při své práci v potaz mnoho dopravních, logistických i administrativních aspektů. Majitelé chtějí mít přehled o průběhu dodávek, řidiči potřebují trasu naplánovat tak, aby byla co nejefektivnější.

Společnost Total se proto v rámci svého širokého portfolia služeb rozhodla poskytnout dopravcům nástroj, který umožní obojí.

reklama
Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.
Copyright © People For Net a.s., , tvorba www stránek People For Net a.s.
TOPlist NAVRCHOLU.cz
SOUHLASÍM Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Více informací o nastavení cookies najdete zde.