Zákruta.cz  >  

Nesmysl nebo budoucí realita?

22. října 2007

Bude to znít sice jako nepovedený aprílový žertík, nicméně, jak se říká, nikdy neříkej nikdy. Není tomu mnoho let, co se do České republiky dostaly navigační systémy ve všech možných podobách a v dnešní době dokážou bez chyby navigovat nejednoho řidiče v běžném provozu.

Pokud se nad touto šikovnou věcičkou zamyslíme hlouběji, dokázala by při drobném vylepšení navigovat i rallyového jezdce... Pilot by si do systému zaznačil trasu při tréninku a nadiktoval si vlastní rozpis, který by mu poté s naprostou přesností diktoval systém také při samotné rally.

Stejně tak to funguje také u rallyových her, kde si může dokonce hráč sám navolit, s jakým předstihem mu má jeho virtuální spolujezdec číst zatáčky i rovinky. Samozřejmě se to nedá srovnávat s realitou, nicméně dle mého názoru to možné bude.

Jelikož navigační systém dokáže určit okamžitou polohu, dokázal by se vypořádat i s případným výletem mimo trať nebo havárií. Okamžitě by si totiž přepočítal, kde se v daný moment nachází a v diktátu by opětovné vrácení se na trať pokračoval znovu přesně dle harmonogramu. Navíc by jezdci již nikdy v budoucnu nehrozilo, že by na přejezdech zabloudil...

Ostatně na dané téma jsem se zeptal některých českých jezdců:

Roman Kresta: „Myslím, že by to na některých rychlostních zkouškách šlo. Nicméně je jasné, že spolujezdec se nedá nahradit úplně ve všem, dělá totiž mnohem více, než jen čtení rozpisu. Problém by zřejmě u navigace nastal tehdy, když by byl potřeba změnit rytmus čtení či zadávání oprav pro druhý průjezd. Dokonce jsem už i slyšel, že někdo tento pokus prováděl, ale nevím, jak to dopadlo.“

Pavel Valoušek: „Podle mého názoru to ještě dnes není reálné, asi by to nefungovalo moc dobře a spolehlivě. Spolujezdec je prostě spolujezdec. Je ale pravda, že pokud to půjde takto dále a technologie budou nahrazovat sportovní výkony, tak za 5 let už možná nebudou potřeba ani samotní jezdci.“

Richard Vlček

Další články

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Řidiči i majitelé přepravních firem musejí brát při své práci v potaz mnoho dopravních, logistických i administrativních aspektů. Majitelé chtějí mít přehled o průběhu dodávek, řidiči potřebují trasu naplánovat tak, aby byla co nejefektivnější.

Společnost Total se proto v rámci svého širokého portfolia služeb rozhodla poskytnout dopravcům nástroj, který umožní obojí.

celý článek >
Méně často používané dopravní značky

Méně často používané dopravní značky

Člověk je od přírody tvor přizpůsobivý. To si jsou vědomi i na ministerstvu, proto nelení a mění dopravní značení jedna báseň. Znáte opravdu všechny?

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot Traveller se chystá zaujmout významnou pozici v kategoriích víceúčelových prostorných vozů a vozů určených pro luxusní přepravu více osob.

reklama
Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Copyright © People For Net a.s., , tvorba www stránek People For Net a.s.
TOPlist NAVRCHOLU.cz
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie. OK