Zákruta.cz  >  

Jsou zimní pneumatiky povinné i v jiných zemích?

9. listopadu 2009

V České republice je používání zimních pneumatik povinné v určitém časovém období a jen na vymezených úsecích českých cest. V zahraničí jsou na tom obdobně. Pouze v Rakousku jsou zimní pneumatiky povinné pro všechny a všude. Pokud je řidič nemá, musí mít u sebe sněhové řetězy, které ale smí použít jen na souvislé vrstvě sněhu.

Rakousko: Zimní pneu nebo řetězy

Nový zákon ukládá povinnost mít na všech kolech od začátku listopadu do poloviny dubna zimní pneumatiky. Jako alternativa jsou povoleny sněhové řetězy. Nicméně pouze v případech, že je vozovka pokryta souvislou nebo jen nepatrně narušenou sněhovou pokrývkou nebo ledem.

Pokuta za jízdu s letními pneumatikami (a navíc bez řetězů) je 35 euro. Ovšem v případě nehody se může zvýšit až na 5000 euro. Navíc policie má právo nevybavené vozidlo odstavit do té doby, dokud auto řádně nevybavíte. To samozřejmě může váš výlet za lyžováním zkomplikovat daleko více než pokuta. Nový zákon platí pro osobní vozidla, dodávky a lehké nákladní automobily do tří a půl tun.

Německo: Zimní pneu jen když je to třeba

U našich západních sousedů se k problému zimní výbavy automobilů postavili velice pragmaticky. Povinnost mít zimní pneu závisí hlavně na aktuální meteorologické situaci. V pravidlech silničního provozu je uvedeno, že v zimním období musí být vozidlo přizpůsobeno povětrnostním podmínkám. To znamená zejména vhodné (tj. zimní) obutí a nemrznoucí směs do ostřikovačů předního skla. Tam, kde je na silnici sníh nebo led, jsou tedy zimní pneumatiky povinné.

Porušení této povinnosti bývá odměněno při kontrole pokutou 20 Euro, v případě ohrožení ostatních (např. i zablokováním silnice) 40 Euro a úhrada správního řízení ve výši 25 Eur. Navíc pokud řidič nevybaveného automobilu způsobí nehodu, může po něm pojišťovna nárokovat část škody (to platí ale jen pro vozidla pojištěná v Německu).

Itálie: Zimní pneu jen v horách

Používání zimních pneumatik povinné není, ale v některých oblastech může být upraveno místní vyhláškou. Například v severoitalském údolí Aosta podél švýcarských a francouzských hranic je od 15. října do 15. dubna povolen vjezd pouze se zimním obutím nebo řetězy.

Francie: Zimní pneu opět jen někde

Ve Francii nejsou zimní pneumatiky povinné. Na některých horských silnicích však může být používání zimních plášťů nebo sněhových řetězů nařízeno – a to buď značkou nebo v případě sněhových kalamit může francouzská policie dočasně zakázat vjezd autům bez zimní výbavy.

Švýcarsko: Zimní pneu dobrovolné

Navzdory tuhým zimám není ve Švýcarsku uzákoněna povinnost používat zimní pneumatiky. Jejich používání je pouze doporučeno. Problémy vám začnou až v okamžiku způsobení dopravní nehody nebo zablokování dopravy.

Pokud jsou příčinou nehody letní pneumatiky, řidič nese společnou odpovědnost za vzniklé škody. V takových případech hradí švýcarské pojišťovny pouze část škody. Pokud máte auto pojištěné v ČR, tak se vás to netýká. Zablokování dopravy vás ale něco stát bude.

Slovinsko: Zimní pneu jen při sněhu na silnici

Ve Slovinsku automobily musí být vybaveny zimními pneumatikami od 15. listopadu do 15. března. Leží-li na silnicích sníh, platí tento předpis i pro turisty. Pokud jsou silnice bez sněhu, řídí se turisté předpisy své domovské země.

Praxe je tedy v různých zemích různá. Nicméně fyzikální zákony platí všude stejně. Při teplotách pod 7 stupňů Celsia prostě „fungují“ zimní pneu výrazně lépe než ty letní či univerzální: kratší brzdná dráha, větší přilnavost atd...

Richard Vlček ; Internet

Další články

5 situací, ve kterých nepojištěné auto vyjde draze

5 situací, ve kterých nepojištěné auto vyjde draze

Kupujete si nové nebo bazarové auto? A sjednali jste si havarijní pojištění? Podívejte se na 5 situací, ve kterých dáte za nepojištěné auto majlant.

celý článek >
Kdy vám bude dělat pojišťovna problémy s vyplacením odškodného?

Kdy vám bude dělat pojišťovna problémy s vyplacením odškodného?

Nehody se čas od času zkrátka stanou. V kterých případech vám pojišťovny ale nebudou chtít vyplatit peníze. Vyvarujte se chyb, které mohou mít zásadní vliv na to, jestli po nehodě dostanete finanční kompenzaci.

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Řidiči i majitelé přepravních firem musejí brát při své práci v potaz mnoho dopravních, logistických i administrativních aspektů. Majitelé chtějí mít přehled o průběhu dodávek, řidiči potřebují trasu naplánovat tak, aby byla co nejefektivnější.

Společnost Total se proto v rámci svého širokého portfolia služeb rozhodla poskytnout dopravcům nástroj, který umožní obojí.

reklama
Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.
Copyright © People For Net a.s., , tvorba www stránek People For Net a.s.
TOPlist NAVRCHOLU.cz
SOUHLASÍM Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Více informací o nastavení cookies najdete zde.