Zákruta.cz  >  

Projekt proti alkoholu za volantem - DOMLUVME SE!

10. dubna 2008

Během loňského roku zavinili mladí řidiči do 25 let pod vlivem alkoholu 2 115 dopravních nehod, což představuje 28 % nehod způsobených pod vlivem alkoholu.

Při těchto nehodách zemřelo 15 osob, 107 bylo zraněno těžce a 830 lehce. Patnáct mrtvých představuje 43 % všech usmrcených při nehodách zaviněných pod vlivem alkoholu! Celorepubliková road show DOMLUVME SE!, zaměřená na snížení počtu dopravních nehod způsobených mladými řidiči pod vlivem alkoholu zahajuje 8. dubna své jarní putování v libereckých Lidových sadech.

Během 10 koncertů turné Wanastowi Vjecy BEST OF 20 LET bude DOMLUVME SE! apelovat na mladé lidi, odjíždějící automobilem za zábavou, aby se mezi sebou domluvili, kdo z nich ten večer nebude pít alkohol a odveze bezpečně ostatní domů. Inspirací se stala celoevropská kampaň pod názvem Eurobob, podporovaná Evropskou komisí.

V České republice kampaň DOMLUVME SE! organizuje Ministerstvo dopravy –BESIP ve spolupráci s Fórem PSR (zodpovědní výrobci lihovin) a Iniciativou zodpovědných pivovarů pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu ČR Přemysla Sobotky. Podle policejních statistik se nejvíce vážných dopravních nehod zaviněných mladými řidiči pod vlivem alkoholu odehrává o víkendech v pozdních večerních a nočních hodinách.

„Téměř každá čtvrtá dopravní nehoda způsobená pod vlivem alkoholu má za viníka řidiče do 25 let. I proto se ministerstvo dopravy každý rok podílí na kampani zaměřené na alkohol za volantem,“ uvádí ministr dopravy Aleš Řebíček a dodává: „Letošní kampaní DOMLUVME SE! chceme oslovit mladé řidiče právě v okamžiku, kdy lze zvrátit jejich odhodlání řídit pod vlivem alkoholu.“

Statistiky dopravní nehodovosti a jejích následků ukazují, že potřeba prevence alkoholu za volantem rozhodně neklesá. 52 % víkendových dopravních nehod zaviněných pod vlivem alkoholu mají na svědomí mladí řidiči do 25 let! Ke 43 % dopravních nehod mladých řidičů pod vlivem alkoholu dochází v době mezi půlnocí a 5. hodinou ranní.

„Nesnažíme se nic mladým zakazovat nebo přikazovat. Na rovinu jen říkáme, co je nebezpečné. Touto kampaní se snažíme co nejvíce přispět k tomu, aby svobodné rozhodnutí mladých bylo pozitivní a zodpovědné,“ říká výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý a dodává: „Navíc základní sdělení kampaně přinášejí mladým lidem jejich ikony z hudební oblasti. To považujeme za silný prvek projektu DOMLUVME SE!“

„Smrtelných nehod mladých řidičů, jejichž příčinou je pár skleniček alkoholu k tomu trochu furianství, lehkovážnosti a mladického pocitu, že svět je náš a mně se nemůže nic stát stále přibývá. Nechceme aby alkohol byl příčinou lidského neštěstí a proto podporujeme projekt DOMLUVME SE!,“ zdůvodnil účast na projektu David Binar, výkonný ředitel sdružení FÓRUM PSR.

Svou nezastupitelnou roli v celé kampani hrají populární hudební skupiny. Jarní část projektu DOMLUVME SE! proběhne na turné Wanastowi Vjecy BEST OF 20 LET. Na podzim se připravuje spolupráce s kapelami Divokej Bill, Tři sestry a Chinaski. Nesporný přínos těchto umělců spočívá ve schopnosti oslovit mladou generaci účinně, neboť ta mnohem lépe reaguje na své idoly než na ostatní společenské autority.

Během koncertů kapely dvakrát apelují na své fanoušky. Například v případě Wanastowek se těsně před nástupem na jeviště sálem rozezní hlas Roberta Kodyma, který ze záznamu říká: „Pojďme se domluvit, že jestli dneska budete pít alkohol, tak nebudete řídit a zítra budeme všichni zdraví a hlavně živí.“

Obdobné sdělení zazní live na závěr koncertu. Tyto dvě reprízy základní myšlenky kampaně jsou orámovány přímo v sále činností hostesek. Již při příchodu dostávají návštěvníci koncertu kartičky se základním sdělením kampaně a s tabulkou pro výpočet doby odbourání alkoholu z krvi. Po koncertě mají možnost si na alkotesteru ověřit aktuální hladinu alkoholu v krvi. Komu test neprokáže žádný alkohol a bude u sebe mít klíčky od auta, dostane malý dárek.

Loňský ročník DOMLUVME SE! oslovil 75 000 diváků. Dechovým zkouškám, které se prováděly přímo na místě, se podrobilo 5 033 mladých lidí – z toho 2 903 řidičů, kteří se rozhodli nepít ten večer alkohol.

Termíny akcí DOMLUVME SE! v rámci Wanastowi Vjecy BEST OF 20 LET

8.4. - Liberec

11.4. - Polná

17.4. - Hradec Králové

23.4. - Olomouc

30.4. - Litvínov

13.5. - Náchod

15.5. - Ostrava

20.5. - Praha

22.5. - Brno

28.5. - Plzeň

-ric- ; Besip

Další články

5 situací, ve kterých nepojištěné auto vyjde draze

5 situací, ve kterých nepojištěné auto vyjde draze

Kupujete si nové nebo bazarové auto? A sjednali jste si havarijní pojištění? Podívejte se na 5 situací, ve kterých dáte za nepojištěné auto majlant.

celý článek >
Kdy vám bude dělat pojišťovna problémy s vyplacením odškodného?

Kdy vám bude dělat pojišťovna problémy s vyplacením odškodného?

Nehody se čas od času zkrátka stanou. V kterých případech vám pojišťovny ale nebudou chtít vyplatit peníze. Vyvarujte se chyb, které mohou mít zásadní vliv na to, jestli po nehodě dostanete finanční kompenzaci.

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Řidiči i majitelé přepravních firem musejí brát při své práci v potaz mnoho dopravních, logistických i administrativních aspektů. Majitelé chtějí mít přehled o průběhu dodávek, řidiči potřebují trasu naplánovat tak, aby byla co nejefektivnější.

Společnost Total se proto v rámci svého širokého portfolia služeb rozhodla poskytnout dopravcům nástroj, který umožní obojí.

reklama
Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.
Copyright © People For Net a.s., , tvorba www stránek People For Net a.s.
TOPlist NAVRCHOLU.cz
SOUHLASÍM Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Více informací o nastavení cookies najdete zde.