Zákruta.cz  >  

Informace o postupu výměny řidičských průkazů

11. prosince 2007

V uplynulém týdnu bylo řidičům vyměněno celkem 22.341 řidičských průkazů (ŘP) vystavených do konce roku 1993. Oproti minulému (22.169 ŘP) se tak počet vydaných průkazů o necelých 200 kusů zvýšil, ale v 88 z 206 správních obvodů v ČR (tzv. malé okresy) se počet vydaných ŘP oproti předchozímu týdnu snížil.

Znovu se tak potvrzuje trend, že poptávka po výměně je v podstatě naplněna a počet výměn už do konce roku nijak významně nevzroste, protože valná většina z těch, kdo ŘP potřebují, protože jsou aktivními řidiči, si už nový průkaz obstarali.

Pokud jde o regionální rozdíly, z celkového počtu evidovaných ŘP zůstává nejvíce nevyměněno v Praze, a to 17,49 % (143,8 tisíce kusů), nejméně pak v kraji Vysočina, 6,50 % (20,8 tisíce). Z hlediska celé České republiky pak podíl nevyměněných průkazů ze všech evidovaných klesl v minulém týdnu pod 10 procent (na 9,78 %).

Mezi majiteli řidičských průkazů podléhajících výměně se v uplynulém týdnu opět zvýšil podíl občanů starších 60 let – po předchozím týdnu (do 30. 11. 2007) jich bylo 51,05 %, po minulém týdnu (do 7. 12. 2007) pak 51,61 %. Z toho plyne, že mezi občany v této věkové kategorii si průkazy mění méně držitelů, než mezi mladšími. Z toho lze dovodit, že mezi staršími držiteli průkazů je více těch, kteří již neřídí ani to neplánují, a proto si ŘP vyměnit nepřijdou.

Vzhledem k tomu, že do konce roku chybí už jen dva plné týdny, mají v podstatě řidiči v tomto týdnu poslední šanci požádat si o výměnu, pokud chtějí nový ŘP získat ještě před začátkem roku 2008.

Řidič, který neřídí a neplánuje řídit, se nevyměněním řidičského průkazu nevystavuje žádné sankci. Řidič, který požádá o výměnu řidičského průkazu, na který se povinná výměna vztahuje, až po 31. prosinci 2007, bude povinen uhradit správní poplatek ve výši 50 Kč. Řidičům, kteří budou po 31. prosinci 2007 řídit s neplatným řidičským průkazem, pak hrozí pokuta za přestupek, kterou bude možné uložit v blokovém řízení až do výše 2 000 Kč a ve správním řízení v rozmezí od 1 500 Kč do 2 500 Kč.

-mvdr-

Další články

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Řidiči i majitelé přepravních firem musejí brát při své práci v potaz mnoho dopravních, logistických i administrativních aspektů. Majitelé chtějí mít přehled o průběhu dodávek, řidiči potřebují trasu naplánovat tak, aby byla co nejefektivnější.

Společnost Total se proto v rámci svého širokého portfolia služeb rozhodla poskytnout dopravcům nástroj, který umožní obojí.

celý článek >
Méně často používané dopravní značky

Méně často používané dopravní značky

Člověk je od přírody tvor přizpůsobivý. To si jsou vědomi i na ministerstvu, proto nelení a mění dopravní značení jedna báseň. Znáte opravdu všechny?

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot Traveller se chystá zaujmout významnou pozici v kategoriích víceúčelových prostorných vozů a vozů určených pro luxusní přepravu více osob.

reklama
Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Copyright © People For Net a.s., , tvorba www stránek People For Net a.s.
TOPlist NAVRCHOLU.cz
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie. OK