Zákruta.cz  >  

Projekt proti alkoholu za volantem - DOMLUVME SE!

12. srpna 2009

„Jedete za zábavou autem? Domluvte se předem, kdo bude řídit na cestě domů.“ Tyto dvě věty spolehlivě vystihují kampaň DOMLUVME SE!, která se v České republice pořádá každoročně již od roku 2004. Inspirací se stala celoevropská kampaň pod názvem Eurobob, podporovaná Evropskou komisí.

V České republice kampaň DOMLUVME SE! organizuje Ministerstvo dopravy - BESIP ve spolupráci s Fórem PSR (zodpovědní výrobci lihovin) a Iniciativou zodpovědných pivovarů, pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu ČR Přemysla Sobotky.

Celorepubliková road show DOMLUVME SE! zaměřená na snížení počtu dopravních nehod způsobených mladými řidiči pod vlivem alkoholu, zavítá tuto sobotu i do Humpolce na BERNARD Fest. A proč právě hudební festival? Může se zdát, že s bezpečností na našich silnicích nemá hudba nic společného. Ale společný jmenovatel tu rozhodně je - právě zde je možné se zaměřit na specifickou cílovou skupinu - jde o časté návštěvníky diskoték a koncertů, kteří se nezřídka stávají oběťmi víkendových nehod, k nimž dochází ve zvýšeném počtu právě po návratu z podobných akcí. Podle policejních statistik se nejvíce vážných dopravních nehod zaviněných mladými řidiči pod vlivem alkoholu odehrává o víkendech v pozdních večerních a nočních hodinách.

„Téměř každá čtvrtá dopravní nehoda způsobená pod vlivem alkoholu má za viníka řidiče do 25 let. I proto se ministerstvo dopravy každý rok podílí na kampani zaměřené na alkohol za volantem,“ uvádí Mgr. Zuzana Ambrožová, vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy a dodává: „Letošní kampaní DOMLUVME SE! chceme oslovit mladé řidiče právě v okamžiku, kdy lze zvrátit jejich odhodlání řídit pod vlivem alkoholu.“

S kampaní DOMLUVME SE! se návštěvníci BERNARD Festu setkají ve speciální festivalové konfiguraci. Společně s DOMLUVME SE! totiž na BERNARD Fest přijíždí i BESIP Team, což je mobilní prezentační nástroj oddělení BESIP Ministerstva dopravy. Kromě simulátoru nárazu, imitujícího náraz do pevné překážky ve třiceti kilometrové rychlosti, si lidé prostřednictvím BESIP Teamu mohou vyzkoušet i řidičské trenažéry osobního automobilu a motocyklu. Například řidič osobního automobilu, který nikdy neřídil motocykl, si tak může porovnat jeho jízdní vlastnosti, což mu pak v praxi rozhodně pomůže lépe předvídat nebezpečné situace. To samozřejmě platí i naopak. BESIP Team, jeho vyškolené hostesky a odborní technici pak zájemcům rádi předvedou a vysvětlí, jak má vypadat správně konstruovaná autosedačka a předpisově vybavené jízdní kolo.

V 17 hodin doplní osazenstvo BESIP Teamu další hostesky a tím se zahájí i činnost v rámci kampaně DOMLUVME SE! Každý návštěvník festivalu bude mít možnost si vyzkoušet na řidičských trenažérech, nakolik ovlivňuje alkohol jeho reakční dobu v pozici řidiče. Nebo si jen vezme jednoduchou kartičku, která mu ukáže, za jak dlouho po požití navoleného množství alkoholu může usednout za volant auta či řidítka motorky. Ti řidiči, kteří na stánek DOMLUVME SE! přijdou po 20. hodině a podrobí se dechové zkoušce na alkotesteru s negativním výsledkem, mají nárok na tričko nebo šňůrku na klíče s logem kampaně DOMLUVME SE! Účel je jasný - odměnit „domluvené řidiče“, tedy ty, kteří před jízdou zpět z festivalu nejsou pod vlivem alkoholu.

„Nesnažíme se nic mladým zakazovat nebo přikazovat. Na rovinu jen říkáme, co je nebezpečné. Touto kampaní se snažíme co nejvíce přispět k tomu, aby svobodné rozhodnutí mladých bylo pozitivní a zodpovědné,“ říká výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý a dodává: „Navíc základní sdělení kampaně přinášejí mladým lidem jejich ikony z hudební oblasti. To považujeme za silný prvek projektu DOMLUVME SE!“

„Smrtelných nehod mladých řidičů, jejichž příčinou je pár skleniček alkoholu k tomu trochu furianství, lehkovážnosti a mladického pocitu, že svět je náš a mně se nemůže nic stát, stále přibývá. Nechceme, aby alkohol byl příčinou lidského neštěstí, a proto podporujeme projekt DOMLUVME SE!,“ zdůvodnil účast na projektu David Binar, výkonný ředitel sdružení FÓRUM PSR (zodpovědní výrobci lihovin).

Loňský ročník DOMLUVME SE! oslovil 62 000 diváků. Dechovým zkouškám, které se prováděly přímo na místě, se podrobilo 3 080 mladých lidí - z toho 2 345 řidičů, kteří se rozhodli nepít ten večer alkohol. Letošní ročník DOMLUVME SE! byl zahájen účastí na festivalu Rock for People a po BERNARD Festu je ještě na závěr srpna naplánovaná účast na Vizovickém trnkobraní. V podzimních měsících vyráží kampaň DOMLUVME SE! na turné s hudebními skupinami Chinaski a Divokej Bill.

-ric- ; -mvdr-

Další články

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot Traveller se chystá zaujmout významnou pozici v kategoriích víceúčelových prostorných vozů a vozů určených pro luxusní přepravu více osob.

celý článek >
Znáte křižovatky a dopravní značky? Otestujte se!

Znáte křižovatky a dopravní značky? Otestujte se!

Nejen všichni co se chystají do autoškoly, ale jistě i zkušení řidiči, si rádi prověří své znalosti. Každodenní cestování do práce a zpět, nebo jiné pravidelné cesty, vytváří falešný pocit jistoty v prostředí, které je vám dobře známé a kde znáte již všechna nebezpečí. Jaké jsou, ale vaše reakce v neznámém městě?

BMW Motorrad R 5 Hommage: Nová motorka je esencí krásy a jednoduchosti

BMW Motorrad R 5 Hommage: Nová motorka je esencí krásy a jednoduchosti

BMW R 5 Hommage přenáší esence motocyklů jako takových do moderní éry. Kombinuje totiž prvky používané na historických motocyklech, které propojuje s moderním světem tzv. customů, tedy motocyklů stavěných na zakázku.

reklama
reklama
Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Copyright © People For Net a.s., , tvorba www stránek People For Net a.s.
TOPlist NAVRCHOLU.cz
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie. OK