Zákruta.cz  >  

Pomohou kamionům zimní pneumatiky?

15. listopadu 2007

Velmi často se v období zimních měsíců setkáváme na cestách s tím, že kamiony uvíznou v kopcích a nemohou jej se svým těžkým nákladem na sněhu zdolat. Mnozí řidiči pak zůstanou stát za nimi a nadávají na to, proč si řidiči kamiónů nepořídí zimní pneumatiky.

Ovšem já se ptám... Pomohly by jim v kopcích zimní pneumatiky? Vždyť i osobní automobil, který je na zimních pneumatikách a v kopci se zastaví, má již značné problémy, aby se rozjel. Pokud je cesta namrzlá a navíc je na ní uježděný sníh, pak je to bez pomoci věc takřka nemožná.

Navíc věc má mnohem více aspektů, než by se na první pohled mohlo zdát. Jezdí tedy kamiony po Evropě i v zimě na letních pneumatikách? Nejezdí... Letní pneumatiky pro kamiony totiž nejsou, existují pouze pneumatiky univerzální, jejichž směs je přizpůsobena našim klimatickým podmínkám.

Pokud má tedy řidič na svém kamionu pneumatiku novou, má mnohem větší šanci, že v zimě nikde neuvízne. Také v tom je ale rozdíl. Stačí mu totiž mít záběrové pneumatiky na hnaných nápravách. Na ostatních se pak používají klasické pneumatiky. Na návěsu jsou to návěsové pneumatiky s vodícími drážkami.

A co by se stalo, kdyby se na kamion plně naložený nákladem nasadily pneumatiky z měkké směsi, podobné těm, jaké se používají na osobních vozidlech? Pravděpodobně by shořely během jediné jízdy z Prahy do Brna...

Richard Vlček ; Zakruta.CZ

Další články

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot Traveller se chystá zaujmout významnou pozici v kategoriích víceúčelových prostorných vozů a vozů určených pro luxusní přepravu více osob.

celý článek >
Znáte křižovatky a dopravní značky? Otestujte se!

Znáte křižovatky a dopravní značky? Otestujte se!

Nejen všichni co se chystají do autoškoly, ale jistě i zkušení řidiči, si rádi prověří své znalosti. Každodenní cestování do práce a zpět, nebo jiné pravidelné cesty, vytváří falešný pocit jistoty v prostředí, které je vám dobře známé a kde znáte již všechna nebezpečí. Jaké jsou, ale vaše reakce v neznámém městě?

BMW Motorrad R 5 Hommage: Nová motorka je esencí krásy a jednoduchosti

BMW Motorrad R 5 Hommage: Nová motorka je esencí krásy a jednoduchosti

BMW R 5 Hommage přenáší esence motocyklů jako takových do moderní éry. Kombinuje totiž prvky používané na historických motocyklech, které propojuje s moderním světem tzv. customů, tedy motocyklů stavěných na zakázku.

reklama
reklama
Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Copyright © People For Net a.s., , tvorba www stránek People For Net a.s.
TOPlist NAVRCHOLU.cz
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie. OK