Zákruta.cz  >  

Štěpán Vojtěch se vrací na okruhy

22. února 2008

Štěpán Vojtěch se vrací k automobilovým závodům na okruzích. Syn Zdeňka, slavného pilota cestovních vozů z 80. let minulého století, letos vstoupí do šampionátu FIA Grand Turismo. Bude řídit americký speciál Mosler MT900R. Za střídače bude mít německého jezdce Kennetha Heyera, také syna proslulého otce - Hanse, který býval velkým soupeřem Zdeňka Vojtěcha a Břetislava Engeho v ME cestovních vozů.

Třicetiletý Štěpán se rozhodl vrátit na okruhy poté, co mu nabídku závodění s americkým monstrem učinil Antonín Charouz. S moslery budou letos závodit také piloti, jejichž Charouz je manažerem - Jarek Janiš a Adam Lacko. Dalším Čechem pro vůz s motorem Corvette je Jaromír Jiřík. Vedle závodění ve FIA GT v kategorii G2 je možné, že se Štěpán s moslerem objeví i v MMČR na okruzích. Toto nasazení ovšem zatím není potvrzené.

Jména Vojtěch a Charouz se v novodobé historii automobilového sportu setkala mnohokrát. Antonín Charouz spolupracoval a kamarádil se Zdeňkem Vojtěchem 80. let minulého století, když oba závodili s legendární Škodou 130 RS. V letech 1997/98 byl Charouz (Ford Escort RS2000 Kit Car) soupeřem Štěpána a Tomáše Vojtěchových (Peugeot 306 Maxi Kit Car) v Divizi 1 MMČR. Jejich tehdejší souboje patřily k nejostřejšímu koření okruhové scény.

Po tragické smrti Zdeňka Vojtěcha v listopadu 1998 přišel Antonín Charouz za oběma bratry s nabídkou závodění pro další rok. Štěpán a Tomáš tak v sezoně 1999 závodili v barvách společnosti Charouz Racing System. Štěpán tenkrát ovládl pohárové série Ford Puma Cup a Ford Fiesta Cup.

Štěpán Vojtěch: „Okruhy pro mě znamenaly začátek mé závodnické kariéry, stejně jako docela dlouhé pokračování a nyní, po letech v rally, nastal čas pro návrat. Když jsem z okruhů v roce 2000 odcházel, bylo to především proto, že tato scéna v Česku upadala a rally mě i bratra Tomáše navíc vyloženě chytila za srdce. Myslím, že jsme v soutěžích cosi dokázali, po úspěších na domácích tratích jsme postoupili do mistrovství světa, sbírali body..., nicméně v závěru loňského roku jsme se dostali do situace, kdy se účast ve světových soutěžích pro nás stala hodně složitá. Zpátky na domácí tratě se nám nechtělo, přemýšleli jsme co dál... A v tom přišla nabídka Antonína Charouze, nad kterou jsem se moc dlouho nerozmýšlel. Znamená pro mě velkou výzvu, cítím novou, silnou motivaci. Samozřejmě, teprve uvidíme, jak mi to půjde, jak bude fungovat zcela nový vůz i tým, ale věřím, že ostudu neuděláme. Také se moc těším na to, že se vrátím do tátových stop. Jméno Zdeněk Vojtěch byla značkou nejvyšší okruhové kvality a já na něj chci navázat. Čekají mě okruhy, na který táta závodil a já se je budu za pochodu učit. Věřím, že rychle a úspěšně. Nejvíce mě láká asi Spa Francorchamps, dráha, kterou otec měl tolik rád. Ve hře je i start ve stále kvalitnějším mezinárodním mistrovství ČR, budu moc rád, pokud se to v nabitém programu FIA Grand Turismo podaří zorganizovat. Moc děkuji fanouškům, celému týmu a spolujezdci Michalu Ernstovi za krásné soutěžácké roky. Rally je opravdu výjimečný sport, který hodně dává i bere. Zachovávám k ní skutečný respekt.“

Antonín Charouz: „Štěpána znám odmalička, s jeho tátou Zdeňkem jsme spolupracovali a byli kamarádi podobně jako s Břeťou Engem (tátou Tomáše) už v době našeho závodění s legendární Škodou 130RS. Ve druhé polovině 90. let jsme byli i soupeři na českých okruzích. Štěpán řídil peugeota, já jel s fordem... Na sklonku loňské sezony jsem si všiml, že Štěpánův tým opustil hlavní sponzor, tušil jsem, že nemá jisté své pokračování v MS v rally. Stejně tak jsem věděl, že jej už nelákají české soutěže, tak jsem mu učinil nabídku startů v šampionátu FIA Grand Turismo. Než přešel Štěpán k rally, byl rychlý a úspěšný na okruzích, tak jsem si řekl, jestli by nechtěl zpátky a rovnou na světovou scénu. Dohodli jsme se rychle. S Němcem Kennethem Heyerem, který je stejně jako Štěpán synem slavného závodníka (Hans Heyer, který závodil proti Zdeňkovi Vojtěchovi a Břeťovi Engemu), by mohli tvořit rychlou dvojici. Kromě FIA GT je ve hře i jeho příležitostný start s továrním moslerem v MMČR na okruzích.“

BPA sport

Další články

Méně často používané dopravní značky

Méně často používané dopravní značky

Člověk je od přírody tvor přizpůsobivý. To si jsou vědomi i na ministerstvu, proto nelení a mění dopravní značení jedna báseň. Znáte opravdu všechny?

celý článek >
Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot Traveller se chystá zaujmout významnou pozici v kategoriích víceúčelových prostorných vozů a vozů určených pro luxusní přepravu více osob.

Znáte křižovatky a dopravní značky? Otestujte se!

Znáte křižovatky a dopravní značky? Otestujte se!

Nejen všichni co se chystají do autoškoly, ale jistě i zkušení řidiči, si rádi prověří své znalosti. Každodenní cestování do práce a zpět, nebo jiné pravidelné cesty, vytváří falešný pocit jistoty v prostředí, které je vám dobře známé a kde znáte již všechna nebezpečí. Jaké jsou, ale vaše reakce v neznámém městě?

reklama
Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Copyright © People For Net a.s., , tvorba www stránek People For Net a.s.
TOPlist NAVRCHOLU.cz
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie. OK