Zákruta.cz  >  

Šrámy z Valašky v Orsákově týmu

1. dubna 2011

Premiérový start na Valašské rally nevyšel staronovému týmu Orsák Rallysport podle očekávání. Jarek Orsák zajel několik skvělých časů, ale problémy s nastavením podvozku vyústily v sobotu dopoledne v havárii. Nový člen týmu Martin Vlček krizovou situaci na úvodní vložce ustál a dojel do cíle na 13. příčce absolutního pořadí.

Posádka Jaroslav Orsák - Karel Vajík nastoupila do první soutěže seriálu MMČR s Mitsubishi Lancerem Evo 9 skupiny N v nových válečných barvách. Na první rychlostní zkoušce, která se jela ještě za světla, se šestadvacetiletý valašský jezdec blýskl skvělým pátým časem za kvartetem největších favoritů. Další zkoušky se už konaly za tmy a Orsák musel řešit zásadní problém. Během jízdy v první RZ ztratil špatně připevněnou světelnou rampu a druhý měřený úsek musel absolvovat jen se standardním osvětlením. Mechanici přivezli z domu do servisu alespoň náhradní nástavbu s přídavnými světlomety. Ta však byla poškozena a nebyla seřízena, proto její nízká účinnost negativně poznamenala výkon posádky. Dalším problémem se ukázalo nastavení podvozku a Jaroslav Orsák klesl v závěru páteční etapy na 7. příčku.

Sobotní ráno zastihlo posádku v bojové náladě a další pátý čas byl příslibem do druhé fáze soutěže. Rozhodující pětadvacetikilometrové „Valašské bomby“ se však Orsák už nedočkal. „Od počátku soutěže jsme se potýkali s nevhodným nastavením podvozku. Při nájezdu na horizont na RZ7 auto odskočilo na terénní nerovnosti, šlo do smyku, vylétli jsme ze silnice a trefili strom. Přidělali jsme si tím spoustu starostí před Rallye Šumava, která se koná už za necelé dva týdny,“ smutně konstatoval Orsák.

Jeho novopečený týmový kolega Martin Vlček si odbyl nejkrizovější moment už na úvodní vložce, kde opustil trať a rovněž atakoval strom. S výrazně poškozeným vozem naštěstí mohl pokračovat. „Krizovka byla způsobena především vadným článkem mezi volantem a sedačkou,“ hodnotil zpětně situaci sedmatřicetiletý jezdec. „Tak to bývá, když se závodí pět kilometrů od baráku a člověk má pocit, že to zná. Když k tomu přičtu nové auto, nové nastavení, nového spolujezdce a tmu, na kterou nejsem zvyklý, tak se to vlastně dalo čekat.“

Druhý den se Martin Vlček s novým spolujezdcem Romanem Peškem sehrál, vrátil se k osvědčenému nastavení vozu a po zimní přestávce se dostal do tempa. Dokázal zajíždět časy kolem desátého místa, ale časová ztráta z prvního dne byla značná. Navíc se na předposlední vložce objevily dozvuky páteční havárie, když došlo k uvolnění příruby turba a netěsnost výfukového potrubí vedla ke snížení výkonu motoru. „Měli jsme obavy, aby nám auto na poslední vložce nechytlo. Pokračovalo se bez servisní přestávky a vyměnit propálené těsnění vlastními silami nebylo reálné.“

„Lancer Evo 9 týmu Orsák Rallysport je pocitově výkonnější, ale zatím s ním nedosahuji výrazně lepších časů. Se servisním zázemím jsem spokojen, mechanikům jsem přidělal dost práce hlavně na nočním servise, museli měnit okno, rovnat pochroumanou karoserii a geometrii podvozku. Já i Jarek Orsák jsme jeli poprvé na nový závodní benzin Wladoil ETM6. Oba jsme byli spokojeni. Auta mají výkon, což bylo vidět na Jarinových časech, a ve srovnání s konkurenčním palivem se nám podařilo ušetřit spoustu peněz.“

Zdeněk Weiser

Další články

5 situací, ve kterých nepojištěné auto vyjde draze

5 situací, ve kterých nepojištěné auto vyjde draze

Kupujete si nové nebo bazarové auto? A sjednali jste si havarijní pojištění? Podívejte se na 5 situací, ve kterých dáte za nepojištěné auto majlant.

celý článek >
Kdy vám bude dělat pojišťovna problémy s vyplacením odškodného?

Kdy vám bude dělat pojišťovna problémy s vyplacením odškodného?

Nehody se čas od času zkrátka stanou. V kterých případech vám pojišťovny ale nebudou chtít vyplatit peníze. Vyvarujte se chyb, které mohou mít zásadní vliv na to, jestli po nehodě dostanete finanční kompenzaci.

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Řidiči i majitelé přepravních firem musejí brát při své práci v potaz mnoho dopravních, logistických i administrativních aspektů. Majitelé chtějí mít přehled o průběhu dodávek, řidiči potřebují trasu naplánovat tak, aby byla co nejefektivnější.

Společnost Total se proto v rámci svého širokého portfolia služeb rozhodla poskytnout dopravcům nástroj, který umožní obojí.

reklama
Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.
Copyright © People For Net a.s., , tvorba www stránek People For Net a.s.
TOPlist NAVRCHOLU.cz
SOUHLASÍM Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Více informací o nastavení cookies najdete zde.