Zákruta.cz  >  

Honza Černý na startu prvního světa

24. března 2011

Jan Černý se spolu s Pavlem Kohoutem postaví na start první soutěže Mistrovství světa Vodafone Rally de Portugal.

Pro mladíka z Příbrami Jana Černého, se ve čtvrtek otevře nová kapitola jeho soutěžácké kariéry. Spolu se svým spolujezdcem Pavlem Kohoutem se postaví na start první soutěže Mistrovství světa, konkrétně na Portugalskou rally. Šotolinová soutěž v oblasti Algarve je rovněž prvním startem pro mladé jezdce z celého světa, kteří startují v rámci takzvané WRC Academy, což je náhrada upadnuvšího juniorského mistrovství světa JWRC, které v posledních letech ztrácelo stále víc ze svého lesku. WRC Academy by mělo tuto slávu juniorského závodění znovu posunout do povědomí médií a diváků, protože o vavříny bude soupeřit velké množství mladých soutěžních jezdů na srovnatelné technice, kterou představují vozy Ford Fiesta R2, připravované britským týmem M-Sport. Účastníci WRC Academy mají navíc možnost bojovat o takzvané „prize money“, což jsou finanční prémie pro nejlepší závodníky. Hodnotí se absolutně nejrychlejší v cíli, ale samostatné hodnocení mají i jednotlivé rychlostní zkoušky. Jezdci ve WRC Academy absolvují jen první dva dny z každé soutěže.

Jan Černý se již nachází v centru rally v Portugalském Faru a má za sebou první test Fordu Fiesta R2 na šotolině. „Dnes jsme měli šanci najet prvních pár kilometrů s naším autem, s nímž tady odstartujeme. Během testu jsem nebyl úplně spokojený s autem z něhož tekl olej a celkově to nebylo ono. Mechanici ale na autě zapracovali a podařilo se jim ho dát dohromady, abychom se odpoledne mohli na testu ještě svézt. Snažil jsem se tedy vyzkoušet si chování na šotolině, ale až samotná závod bude to pravé seznámení s autem,“ komentuje průběh testu nového Fordu Fiesta R2 Jan Černý.

]Jan Černý s Pavlem Kohoutem jsou sice oba mladí, ale již poměrně zkušení jezdci. Co jim ale zatím bez diskuse chybí, jsou zkušenosti právě se šotolinou. Portugalská rally tedy bude skutečný křest ohněm. „Zdejší rychlostní zkoušky jsou krásné, ale hodně těžké. Už během seznamovacích jízd byla šotolina místy hodně rozbitá, což zejména pro dvoukolky bude opravdu hodně náročné. Bude to chtít stále šetřit auto, protože jinak se do cíle nedostaneme,“ popisuje taktiku, s níž vstoupí do úvodních kilometrů Portugalské rally Honza Černý. Toho čeká ve čtvrtek v pět hodin ráno budíček, aby se autobusem přesunul spolu s dalšími jezdci WRC Academy do skoro 300 kilometrů vzdáleného portugalského hlavního města Lisabonu, kde ve čtvrtek odpoledne odstartuje první rychlostní zkouškou Portugalská rally. Pro jezdce to bude další zajímavá zkušenost, protože seznamovací jízdy na této zhruba tři kilometry dlouhé rychlostní zkoušce proběhnou v golfových vozících.

Na přiložené vizualizaci se můžete podívat na design Fordu Fiesta R2 s nímž ve čtvrtek odstartuje Jan Černý a Pavel Kohout do první soutěže mistrovství světa.

Petr Eliáš

Další články

Méně často používané dopravní značky

Méně často používané dopravní značky

Člověk je od přírody tvor přizpůsobivý. To si jsou vědomi i na ministerstvu, proto nelení a mění dopravní značení jedna báseň. Znáte opravdu všechny?

celý článek >
Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot Traveller se chystá zaujmout významnou pozici v kategoriích víceúčelových prostorných vozů a vozů určených pro luxusní přepravu více osob.

Znáte křižovatky a dopravní značky? Otestujte se!

Znáte křižovatky a dopravní značky? Otestujte se!

Nejen všichni co se chystají do autoškoly, ale jistě i zkušení řidiči, si rádi prověří své znalosti. Každodenní cestování do práce a zpět, nebo jiné pravidelné cesty, vytváří falešný pocit jistoty v prostředí, které je vám dobře známé a kde znáte již všechna nebezpečí. Jaké jsou, ale vaše reakce v neznámém městě?

reklama
Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Copyright © People For Net a.s., , tvorba www stránek People For Net a.s.
TOPlist NAVRCHOLU.cz
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie. OK