Zákruta.cz  >  

Zapletal s Ouředníčkem se po více než roce vrací a jedou Baja Itália

14. března 2011

Nejúspěšnější našinci na Dakaru 2009 v kategorii osobních aut - posádka Mirek Zapletal s Tomášem Ouředníčkem - na svůj úspěch na následujícím Dakaru 2010 nenavázali. Naopak se „proslavili“ zcela jinak a to velmi vážnou havárii, po níž oba členové posádky skončili v nemocnici.

Připomeňme, že v plné rychlosti při jízdě na rovném úseku a po pláni jejich Mitsubishi vlétlo do obrovské díry, která vůbec nebyla vidět. Následovala obrovská rána a velmi vážné zranění páteře Mirka Zapletala. Tomáš Ouředníček sice odcestoval zpět do republiky a domníval se, že se mu nic vážnějšího nestalo, nakonec ale i on měl problém a na několik měsíců skončil v sádrovém krunýři.

Připomeňme ještě, jako to bylo s uvedenou nehodou posádky na Dakaru 2010. Osudným se jí stal 309 kilometr šesté rychlostní zkoušky. Nikde nevyznačená obrovská díra dala Mitsubishi L200 hodně zabrat a posádce kromě šancí na hezké umístění vzala i kus zdraví. Po operaci páteře a 10-ti dnech strávených na speciální klinice v Santiago de Chile byl Miroslav Zapletal transportován do vojenské nemocnice v Praze, kde se podrobil dalším vyšetřením a pak následovalo dlouhé léčení. Jak dopadl závodní speciál, to je zřejmé z těchto fotografií i z dalších pod článkem.

Až po vyšetření v České republice bylo lékaři nakonec zjištěno, že také navigátor Tomáš Ouředníček má zlomené hned tři obratle. Několik dnů si tedy i on poležel v brněnské nemocnici a pak byl propuštěn do domácího ošetřování. „Stále jsem se cítil dobře, ale bolesti zad neustupovaly. Po vyšetření CT mi lékaři diagnostikovali hned tři zlomené obratle! To byl pro mě šok. Řekli mi, že je zázrak, že chodím. Páteř se mi mohla kdykoliv zbortit. Naštěstí není nutná operace a tak se budu muset smířit s korzetem na 3 měsíce.,“ komentuje tehdy svůj zdravotní stav Tomáš Ouředníček

Čtyřnásobný mistr ČR v Cross country rallye Mirek Zapletal, který je zároveň šéfem týmu Offroadsport.cz, se musel na více než rok odmlčet. Na lednovém Dakaru 2011 sice nechyběl, ale do závodního vozu ještě neusedl, když pouze dirigoval chod týmu, coby manager. Chvíle návratu ovšem přichází právě nyní. Zhruba týden totiž zbývá do startu Baja Itáília, úvodního podniku MS 2011. A právě zde se chce posádka zkušebně po pauze představit. Potom má ale posádka v plánu celý světový šampionát a jako vrchol pak Dakar 2012, který mimochodem právě nyní odhaluje svoji novou a opět pozměněnou podobu, rozšířenou o další státy.

„Chceme jet spíš na zkoušku, zda to půjde. Ne úplně na plno a na co nejlepší výsledek, ale hlavně vyzkoušet, zda je vše již opravdu v pořádku a zda záda vydrží...,“ říká navigátor Tomáš Ouředníček.

Kromě této posádky se pak na startu objeví opravdu špičková konkurence a také další Češi. Jednak týmový kolega Zdeněk Pořízek, který premiérově vymění své BMW za Hummer H3 EVO, postavený právě v týmových dílnách v Dřevohosticích. Také Baja Itália 2011 odstartuje až v závěru příštího týdne a to v pátek 18. března. Další speciálky ve zdejších vyhlášených kamenitých korytech řeky se pojedou v sobotu a neděli. Místo konání akce je např. z Brna vzdáleno zhruba 700 km.

Do Itálie se chystá také třeba Jirka Přibyl se svým Nissanem, účast naopak zřejmě zruší Josef Kakrda. Celkově zde ale pořadatelé očekávají opravdu špičkovou konkurenci, která se v Evropě v této disciplíně hned tak nevidí.

Pavel Jelínek

Další články

Méně často používané dopravní značky

Méně často používané dopravní značky

Člověk je od přírody tvor přizpůsobivý. To si jsou vědomi i na ministerstvu, proto nelení a mění dopravní značení jedna báseň. Znáte opravdu všechny?

celý článek >
Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot Traveller se chystá zaujmout významnou pozici v kategoriích víceúčelových prostorných vozů a vozů určených pro luxusní přepravu více osob.

Znáte křižovatky a dopravní značky? Otestujte se!

Znáte křižovatky a dopravní značky? Otestujte se!

Nejen všichni co se chystají do autoškoly, ale jistě i zkušení řidiči, si rádi prověří své znalosti. Každodenní cestování do práce a zpět, nebo jiné pravidelné cesty, vytváří falešný pocit jistoty v prostředí, které je vám dobře známé a kde znáte již všechna nebezpečí. Jaké jsou, ale vaše reakce v neznámém městě?

reklama
Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Copyright © People For Net a.s., , tvorba www stránek People For Net a.s.
TOPlist NAVRCHOLU.cz
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie. OK