Zákruta.cz  >  

Orsák si užil Monte především jako divák (+VIDEO)

26. ledna 2011

Jaroslav Orsák měl před sebou při druhém startu na proslulé Rallye Monte Carlo velkou výzvu. Do náročné soutěže nastoupil poprvé v jezdecké kariéře za volantem vozu s pohonem jediné nápravy. Zbrusu nový Citroën DS3 R3T ho bohužel zradil už na druhé zkoušce a Jarin nemohl navázat na loňský úspěch.

Posádka Orsák - Vajík odjížděla do dějiště nejstarší soutěže světa ještě před seznamovacími jízdami, aby si vyzkoušela svoji novou zbraň. Citroën DS3 s moderním přeplňovaným motorem 1.6 litru však měl problémy s řídicí jednotkou a tak se plánovaný páteční test neuskutečnil. Po konzultaci s techniky Citroënu Sport vyměnili mechanici italského týmu Ret Racing potřebné díly a v úterý mohl Orsák konečně vyjet. Pouhých 20 kilometrů však k dokonalému seznámení s vozem pochopitelně nestačilo. „S autem jsem nebyl sžitý a rozhodli jsme se, že se v klidu rozjedeme a začneme pořádně závodit až po dvou erzetách,“ naznačil strategii šestadvacetiletý jezdec.

Úvodní vložka Rallye Monte Carlo měřila téměř 37 km. Ještě před polovinou úseku začal do kokpitu pronikat dým. Déestrojka má okna z plexiskla, která nejdou stahovat, takže nebylo jednoduché v takové situaci pokračovat. Posádka zpomalila a opatrně dojela až do cíle. Naštěstí se potvrdilo podezření, že se jednalo jen o drobnou závadu syrového vozu - izolaci kolem výfuku. Na trať druhé zkoušky Burzet už Jarin vyjížděl se záměrem nasadit ostré tempo. Na třetím kilometru v levé vracečce ovšem náhle ztuhlo řízení a bylo jasné, že je zle.

„Okamžitě mi došlo, že jsme přišli o posilovač řízení. Debatovali jsme s Karlem, zda vzdáme nebo se pokusíme dojet bez serva až do cíle. Jednalo se o nejdelší vložku soutěže o délce 41 km! Zvládli jsme to, i když mi spolujezdec v ostrých vracečkách musel pomáhat s volantem. Když jsme otevřeli kapotu motoru, našli jsme prasklý klínový řemen. Navíc jsme zjistili, že zřejmě nějaký kámen poškodil i napínací kladku,“ popisoval zdroj potíží Orsák.

Po výměně řemene se poškozená kladka rozpadla, a protože je stejně poháněna i vodní pumpa, motor se začal přehřívat a v jízdě se nedalo pokračovat. „Bylo to pro nás velké zklamání, protože jsme se na soutěž pečlivě připravovali. Loňské deváté místo pro nás bylo velkou motivací, navíc druhý den začal padat sníh, na kterém se nám daří. Štěstí nám nepřálo, ale soutěž jsme si užili aspoň jako diváci. Zbývající dva dny jsme objížděli zkoušky v roli diváků. Potkali jsme podél trati spoustu českých fanoušků, poklábosili a byla sranda.“

Jako náplast za technické problémy tým Ret Racing Orsákovi nabídl, že s Citroënem DS3 R3T může absolvovat náhradní soutěž IRC. Zatím není jisté, zda valašský jezdec zvolí asfaltovou nebo raději šotolinovou trať. Jistá je naopak priorita Jaroslava Orsáka pro letošní sezonu, kterou je kompletní šampionát MMČR. Prvním startem mistrovského seriálu bude Bonver Valašská rally.

Zdeněk Weiser

Další články

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Řidiči i majitelé přepravních firem musejí brát při své práci v potaz mnoho dopravních, logistických i administrativních aspektů. Majitelé chtějí mít přehled o průběhu dodávek, řidiči potřebují trasu naplánovat tak, aby byla co nejefektivnější.

Společnost Total se proto v rámci svého širokého portfolia služeb rozhodla poskytnout dopravcům nástroj, který umožní obojí.

celý článek >
Méně často používané dopravní značky

Méně často používané dopravní značky

Člověk je od přírody tvor přizpůsobivý. To si jsou vědomi i na ministerstvu, proto nelení a mění dopravní značení jedna báseň. Znáte opravdu všechny?

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot Traveller se chystá zaujmout významnou pozici v kategoriích víceúčelových prostorných vozů a vozů určených pro luxusní přepravu více osob.

reklama
Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Copyright © People For Net a.s., , tvorba www stránek People For Net a.s.
TOPlist NAVRCHOLU.cz
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie. OK