Zákruta.cz  >  

Barumku ozdobil trojnásobný triumf vozů Škoda Fabia S2000

31. srpna 2010

Po dvou letech si zopakoval pocity vítěze Barum Czech Rally Zlín belgický pilot Freddy Loix. Se spolujezdcem Frédericem Miclottem na voze Škoda Fabia S2000 vjeli jako první na cílovou rampu a za potlesku nadšených diváků oslavili triumf a velký úspěch značky Škoda. Druhá skončila tovární posádka Škoda Motorsport týmu Juho Hänninen - Mikko Markkula a třetí domácí duo Pavel Valoušek - Zdeněk Hrůza, kteří absolvovali soutěž stejně jako Loix s podporou továrního týmu. Naposled obsadila škodovka všechny stupně vítězů na barumce před osmadvaceti lety, kdy vyhrál Ladislav Křeček.

Freddy Loix byl v cíli šťastný z výhry, ale nezapomněl vyzdvihnout kvalitu protivníků. „Byl to velmi vzrušující a dramatický závod. Dlouho se zdálo, že si pro výhru jede Jan Kopecký, ale měl smůlu. Pak už to bylo o tom, jestli bude mít pevnější nervy Bryan Bouffier nebo my,“ řekl na tiskové konferenci po skončení rally Loix a pochválil rovněž skvěle připravený vůz. „Z auta jsem měl perfektní dojem. Před startem jsem cítil, že má obrovský potenciál. Celý tým pracoval dokonale. Když jsem ale viděl časy Kopeckého z prvních zkoušek, hodně to na mě zapůsobilo. Letos ale možná nebylo tak důležité být nejrychlejší, ale hlavně dojet v pořádku do cíle. Vítězství je určitě cennější než před dvěma lety, protože tu panovaly daleko obtížnější podmínky.“

Podle jeho spolujezdce Fréderica Miclotteho rozhodly nakonec pevnější nervy v závěrečných zkouškách, kdy se Loix tahal o vteřinky s Bouffierem. „Před posledními dvěma rychlostními testy jsme byli smíření s druhým místem, ale v předposlední zkoušce udělal Bryan malou chybu a my jsme zůstali v klidu. Když v poslední vložce udělal další, bylo rohodnuto,“ usmíval se Miclotte.

Spokojenost sálala také z druhého jezdce v celkovém pořadí Juho Hänninena. „Získali jsme důležité body do seriálu IRC. Chtěli jsme být první nebo druzí, a to se nám povedlo,“ prohlásil Hänninen a připustil, že k výhře posádce pomohly chyby a potíže jejich největších konkurentů -Kopeckého, Bouffiera a Meekeho. „Druhé místo je opravdu hodně cenné. Podmínky byly letos velmi těžké, ale my jsme navzdory počasí dokázali v závěru ještě zrychlit,“ dodal Hänninenův spolujezdec Mikko Markkula.

Nejlepším českým pilotem byl nakonec Pavel Valoušek, který dokonale využil znalosti místních tratí, ale také stovek přátel na rychlostních zkouškách. „Byla to výhoda a měli jsme před konkurencí krok náskok, protože jsme měli aktuální informace z každé zkoušky. Podle toho jsme volili pneumatiky. Až na jeden přehmat nám to vždycky vyšlo,“ pochvaloval si Valoušek, pro něhož je třetí místo nejlepším výsledkem na zlínské soutěži. „Musím poděkovat týmu za skvěle připravené auto a pořadatelům za dokonale zvládnutou soutěž. Fantastičtí byli diváci kolem tratí, kteří nás hnali dopředu, i když jim pršelo za krk,“ mluvil v superlativech Valoušek, kterému umístění výrazně pomohlo v domácím šampionátu, v němž vede před Václavem Pechem. „Naším cílem bylo polepšit si v mistrovství republiky. Poté, co měl Vašek Pech problémy, jsme mohli zvolnit. Že jsme třetí, jsme se dozvěděli až na cílové rampě,“ tvrdil Valouškův spolujezdec Zdeněk Hrůza.

Díky třem vozům na stupních vítězů si Škoda s předstihem zajistila prvenství v hodnocení značek v seriálu IRC. „Barumka je pro nás vždycky jednou z nejprestižnějších soutěží. Letos to byl vrchol sezony. Měli jsme velkou motivaci vyhrát a pojistit si první místo v bodování značek. Na základě loňských zkušeností jsme věděli, jak připravit auto. Jsme šťastní, že se to povedlo, jen je škoda, že do cíle nedojel Honza Kopecký. Ale dokud byl na trati, podával výborný výkon,“ zhodnotil soutěž z pohledu týmu Škoda Motorsport jeho šéf Michal Hrabánek.

C=Barum Czech Rally Zlín 2010C=R=
1.Freddy Loix-Fréderic MiclotteBŠkoda Fabia S20002:31:31.0
2.Juho Hänninen-Mikko MarkkulaFŠkoda Fabia S2000+25.0
3.Pavel Valoušek jun.-Zdeněk HrůzaCZŠkoda Fabia S2000+1:20.2
4.Kris Meeke-Paul NagleGB/IRLPeugeot 207 S2000+1:57.6
5.Andreas Mikkelsen-Ola FlöeneNFord Fiesta S2000+2:33.9
6.Václav Pech jun.-Petr UhelCZMitsubishi Lancer EVO IX+3:07.4
7.Guy Wilks-Phil PughGBŠkoda Fabia S2000+3:41.1
8.Jaromír Tarabus-Daniel TrunkátCZFord Fiesta S2000+5:18.0
9.Tomáš Kostka-Vít HoušťCZŠkoda Fabia S2000+6:13.1
10.Bryan Bouffier-Xavier PanseriF/PLPeugeot 207 S2000+6:52.2
Drahomír Kvasnička

Další články

5 situací, ve kterých nepojištěné auto vyjde draze

5 situací, ve kterých nepojištěné auto vyjde draze

Kupujete si nové nebo bazarové auto? A sjednali jste si havarijní pojištění? Podívejte se na 5 situací, ve kterých dáte za nepojištěné auto majlant.

celý článek >
Kdy vám bude dělat pojišťovna problémy s vyplacením odškodného?

Kdy vám bude dělat pojišťovna problémy s vyplacením odškodného?

Nehody se čas od času zkrátka stanou. V kterých případech vám pojišťovny ale nebudou chtít vyplatit peníze. Vyvarujte se chyb, které mohou mít zásadní vliv na to, jestli po nehodě dostanete finanční kompenzaci.

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Řidiči i majitelé přepravních firem musejí brát při své práci v potaz mnoho dopravních, logistických i administrativních aspektů. Majitelé chtějí mít přehled o průběhu dodávek, řidiči potřebují trasu naplánovat tak, aby byla co nejefektivnější.

Společnost Total se proto v rámci svého širokého portfolia služeb rozhodla poskytnout dopravcům nástroj, který umožní obojí.

reklama
Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.
Copyright © People For Net a.s., , tvorba www stránek People For Net a.s.
TOPlist NAVRCHOLU.cz
SOUHLASÍM Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Více informací o nastavení cookies najdete zde.