Zákruta.cz  >  

Loeb a Citroën začali sezonu na stupních vítězů

17. února 2010

Ani třetí závěrečný den Rally Švédsko nezměnil nic na čele startovního pole. Sébastien Loeb a Daniel Elena tak zakončili první kolo mistrovství světa FIA WRC 2010 na druhém místě. Dani Sordó a Marc Martí, jejich týmoví kolegové v Citroën Total WRT, dovedli svůj Citroën C4 WRC do cíle na čtvrté pozici.

Už první tahy Švédské rally naznačily, že o každou sekundu se bude tvrdě bojovat. Sébastien Loeb a Daniel Elena po první dni ztráceli na vedoucí pozici 6,2 sekundy, Dani Sordo a Marc Marti zaostávali na 3. místě za Loebem s Elenou o další 4,4 s.

Rally začala už ve čtvrtek večer na dostihovém závodišti, na kterém v super speciálce zajel nejrychleji Dani Sordó. V 'řádném' programu podniku začal nejlépe Loeb, který využil svou pozici lídra pelotonu a připsal si dva nejrychlejší časy hned na úvod. „Organizátoři udělali ohromnou práci, vymetli povrch a my jsme mohli jet na čistém ledu,“ uvedl šestinásobný světový šampión.

„Opravdu se musí tvrdě pracovat na každou sekundu,“ řekl po druhé etapě Loeb. „Mikko je rychlejší v točivých zkouškách, já zase tam, kde se jede na rychlost,“ zhodnotil Séb. Největší díl náskoku získal Hirvonen včasnější výměnou pneumatik do odpolední části programu. „Udělali jsme taktickou chybu při výměně,“ zhodnotil Loeb situaci, kdy pneumatiky s už vytrhanými hřeby měnil až do závěru sobotního programu. Po druhé etapě tak Loeb ztrácel přes 16 sekund, Sordó klesnul na 4. pozici.

Úřadující mistr světa a obhájce titulu Loeb začínal finálový program se ztrátou 16,6 sekundy na Mikko Hirvonena a uvědomoval si, že Fina může o prvenství připravit jen něco mimořádného. „Všechno je sice možné, a na stovce kilometrů rychlostních zkoušek se toho může stát hodně, nicméně porazit Mikka by bylo velice obtížné,“ prognózoval Loeb před startem do poslední etapy. Na 22 km dlouhé rychlostní zkoušce Rämmen (RZ17) sice Loeb zajel s C4 WRC svůj sedmý nejlepší čas, ale v praxi to znamenalo umazání pouhých 0,2 sekundy z náskoku Hirvonena, který dojel druhý.

„Není to moc platné, musel bych být mnohem rychlejší, abych ztrátu snížil.“ A zaútočil hned na Värmullsasen. Tentokrát byl ale Hirvonen nejrychlejší. Sébastien skončil 7,3 sekundy za Hirvonenem a ztráta přeskočila přes 20 sekund. „Budeme se muset spokojit s druhým místem,“ řekl rezignovaný Loeb, když se vrátil do Hagforsu do asistenčního parku. „Podařilo se mi se vedení nepatrně přiblížit na RZ 18, ale Mikko následně zabojoval a opět svůj náskok zvýšil. Zažil jsem tu několik hrůzostrašných chvil, zvláště když jsem políbil sněhovou bariéru! Pak jsem si řekl, že bude lepší dojet druhý, než abych začal světový šampionát odstoupením.“

Poslední tři rychlostní zkoušky už nepřinesly nic podstatného, jen náskok nejlepších se ještě zvětšil a peloton beze změn dojel do Karlstadu. „Vždycky říkám, že jdu do každé rally s tím, že ji chci vyhrát. Ale jakmile ucítím, že vítězství není v mých silách a moci, dávám přednost zisku co největšího počtu bodů před zbytečným riskováním havárie,“ zhodnotil rally Loeb. „Nepočítal jsem s tím, že bych mohl být ve Švédsku favoritem, a to se potvrdilo v souboji se soupeřem, který odjel perfektně celou soutěž. Je dobře, že jsme začali sezonu s velkým bodovým přídělem a samozřejmě už se těším do Mexika na odvetu.“

Dani Sordó si situaci zkomplikoval už v sobotu, a tak se v závěrečné etapě soustředil na udržení čtvrtého místa. „Moje mise byla jednoduchá - držet čtvrtou příčku a připsat Citroënu v Poháru konstruktérů důležité body. Úkol jsem splnil, ale někdy je těžké snažit se jet pomaleji, než jet naplno, jak tomu u mě bylo například v pátek. Lituji, že jsem nemohl být na stupních vítězů jako Séb, ale také už se těším na další podnik. Na povrchu, který je oblíbený u našich největších soupeřů, nám nebylo co závidět,“ řekl

Olivier Quesnel, týmový šéf Citroën Total WRT dodal: „Sébastien a Dani odjeli výtečnou rally, ale nemůžeme je vyhrát všechny. Druhé a čtvrté místo vidím z pohledu celého mistrovství světa jako velmi dobrý výsledek. A rád bych přidal, že budeme perfektně připraveni na šotolinové rychlostní zkoušky Rally Mexiko.“

Citroën Sport

Další články

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Řidiči i majitelé přepravních firem musejí brát při své práci v potaz mnoho dopravních, logistických i administrativních aspektů. Majitelé chtějí mít přehled o průběhu dodávek, řidiči potřebují trasu naplánovat tak, aby byla co nejefektivnější.

Společnost Total se proto v rámci svého širokého portfolia služeb rozhodla poskytnout dopravcům nástroj, který umožní obojí.

celý článek >
Méně často používané dopravní značky

Méně často používané dopravní značky

Člověk je od přírody tvor přizpůsobivý. To si jsou vědomi i na ministerstvu, proto nelení a mění dopravní značení jedna báseň. Znáte opravdu všechny?

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot Traveller se chystá zaujmout významnou pozici v kategoriích víceúčelových prostorných vozů a vozů určených pro luxusní přepravu více osob.

reklama
Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Copyright © People For Net a.s., , tvorba www stránek People For Net a.s.
TOPlist NAVRCHOLU.cz
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie. OK