Zákruta.cz  >  

Rally ve Zlíně slibuje opět hvězdné jezdecké pole a špičkovou techniku

19. června 2009

Dva měsíce před startem 39. ročníku populární barumky odtajnili pořadatelé nejvýznamnější rally v České republice nové informace o letošním podniku. Stejně jako v předchozích dvou letech se soutěž pojede jako součást prestižního šampionátu IRC rally a FIA mistrovství Evropy jezdců. Závod patří neodmyslitelně též do domácího Mediasport Mezinárodního mistrovství České republiky v rally.

Poprvé v historii se v názvu objevuje označení země, v níž se soutěž koná. Letošní ročník se pojede pod názvem Barum Czech Rally Zlín. „Je to logické. Všechny významné závody jsou označeny místem, kde se jedou. Jde o samozřejmou identifikaci,“ vysvětlil ředitel soutěže Miloslav Regner. „Svou roli sehrál i fakt, že se stát stal jednou z institucí, která soutěž finančně podporuje.“

Kromě titulárního sponzora, společnosti Barum, se mohou organizátoři rally tradičně spolehnout na podporu zlínské radnice a Zlínského kraje. „I letos má soutěž naši záštitu a finanční podporu,“ uvedl tiskový mluvčí Zlínského kraje Patrik Kamas. „Baťův mrakodrap bude opět administrativním centrem rally. Přizpůsobíme chod úřadu tak, aby vše proběhlo bez problémů. Vnímáme podnik jako významný propagační produkt v podpoře turistického ruchu.“

Koncepce závodu se nebude příliš lišit od minulých let. V pátek 21. srpna večer odstartuje rally úvodní diváckou Super rychlostní zkouškou v ulicích krajského města, v sobotu a v neděli bude na posádky čekat čtrnáct testů v okolí Zlína. Harmonogram soutěže významně ovlivňovaly požadavky televizní stanice Eurosport, která i letos odvysílá z rally mnohahodinové porce přenosů a záznamů. „Eurosport si diktoval podmínky pro přenosy z rychlostních zkoušek a ze servisního areálu. Nebylo lehké dojít k nějakému rozumnému kompromisu, ale myslím, že se nám to nakonec podařilo,“ oddechl si ředitel nejpopulárnější české motoristické soutěže.

Diváci uvidí závodníky na známých tratích rychlostních zkoušek, například na Pinduli, na úseku Zádveřice, Troják, Komárov, Halenkovice či Kudlovice. Kvůli stále narůstajícím rychlostem však budou některé části upraveny. „Rok od roku jsou časy na rychlostních vložkách rychlejší. Průměrně o tři až pět vteřin. Je to díky kvalitnější technice a lepším rozpisům, které posádky používají. Proto budou před nájezdy do některých obcí vybudovány zpomalovací retardéry. Týká se to například Rakové nebo Komárova. Není to sice ideální řešení, ale jiné se na dlouhých rovinkách zkrátka nedá vymyslet,“ krčil rameny Miloslav Regner.

Změnou projde také servisní zóna, která bude podstatně zvětšena. „Podmínkou bylo zvětšení servisních míst pro jednotlivé týmy. Prioritní jezdci mají nárok na sto metrů čtverečních. Problém s místem nám pomohl vyřešit prostor bývalé zkušební dráhy u Barumu v Otrokovicích, kde proběhne také technická přejímka,“ přiblížil změny první muž soutěže. Jinam bude situována také trať tradičního čtvrtečního shakedownu. „U Halenkovic, kde jsme o shakedownu uvažovali, dostala cesta nový asfaltový koberec, který je příliš dokonalý a nekoresponduje s povrchem na trati. Na doporučení jezdců se proto vracímena úsek u Oldřichovic, kde se shakedown jezdil dříve.“

Vstupné na rychlostní zkoušky se už stalo samozřejmostí. V době ekonomické krize tvoří peníze od diváků důležitou část rozpočtu. „Výše vstupného zůstane stejná jako loni,“ uvedl Miloslav Regner. „Je pravda, že bez peněz vybraných od diváků, bychom řadu nákladů nebyli schopni zaplatit. Jde přibližně o stejnou částku, jakou získáme na vkladech jezdců. Rozpočet stále ještě dolaďujeme a hledáme další sponzory, ale vypadá to, že kvůli ekonomické krizi bude o několik milionů korun nižší než před rokem.“

Navzdory ekonomické krizi se mohou fanoušci těšit na skvělou podívanou. I když do uzavření přihlášek zbývají ještě týdny, organizátoři odhadují, že konkurence bude opět mimořádně kvalitní. „V loňském roce se tu sešlo nejlepší jezdecké pole v historii soutěže a letos by to mohlo být ještě lepší. Zatím můžeme jen usuzovat podle toho, že si některé silné týmy s hvězdnými posádkami objednávají ubytování v okolí Zlína, ale vypadá to opravdu velmi slibně,“ naznačil ředitel soutěže.

Drahomír Kvasnička

Další články

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Řidiči i majitelé přepravních firem musejí brát při své práci v potaz mnoho dopravních, logistických i administrativních aspektů. Majitelé chtějí mít přehled o průběhu dodávek, řidiči potřebují trasu naplánovat tak, aby byla co nejefektivnější.

Společnost Total se proto v rámci svého širokého portfolia služeb rozhodla poskytnout dopravcům nástroj, který umožní obojí.

celý článek >
Méně často používané dopravní značky

Méně často používané dopravní značky

Člověk je od přírody tvor přizpůsobivý. To si jsou vědomi i na ministerstvu, proto nelení a mění dopravní značení jedna báseň. Znáte opravdu všechny?

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot Traveller se chystá zaujmout významnou pozici v kategoriích víceúčelových prostorných vozů a vozů určených pro luxusní přepravu více osob.

reklama
Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Copyright © People For Net a.s., , tvorba www stránek People For Net a.s.
TOPlist NAVRCHOLU.cz
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie. OK