Zákruta.cz  >  

Martin Prokop: Stav zkoušek je přijatelný, horko brutální

11. června 2009

Seriál mistrovství světa pokračuje v rychlém sledu. Dalším závodem bude ve dnech 11. - 14. června slavná Akropolis rally v Řecku. Na start se postaví i česká posádka Martin Prokop - Jan Tománek, která bude s Mitsubishi Lancer Evo IX bojovat o body do produkční klasifikace.

Soutěž dozná několika zásadních změn. Pořadatelé po třech letech opustili centrum soutěže v hlavním městě Řecka v Aténách, letos bude osmdesát kilometrů západně, v městě Loutraki. Tento region je proslulý lázeňskou minulostí a léčivými prameny. V loňském ročníku se zde uskutečnila přechodná servisní zóna. V relativním dosahu města, u Korintského průplavu, se ve čtvrtek večer uskuteční slavnostní start soutěže.

Řecká soutěž prošla před letošním ročníkem proměnou. Pouze jediný úsek z roku 2008 zůstal beze změny. Celkem na posádky čeká 17 zkoušek (371,02 km -trať celkem 1208,18 km). Páteční část soutěže se odehraje podél Korintu, na známých úsecích Livadia či Itea. Právě v Itei bude umístěna přechodná servisní zóny. Druhá etapa se odehraje na Peloponésu, Akropolis tam zavítá poprvé od roku 1991. A závěr soutěže obstarají testy v kopcích východně od Loutraki, včetně dvou průjezdů 33 km dlouhé vložky Aghii Theodori. Pouze čtyři rychlostní zkoušky absolvují posádky ve dvou průjezdech, což je pro stav tratí při vlastním závodě příznivá zpráva, ale tento fakt znamená více kilometrů při seznamovacích jízdách.

Právě po prvním dnu tréninku popsal své pocity Martin Prokop:

„Trénovali jsme sobotní a nedělní úseky a byl jsem mile překvapen jejich stavem. Samozřejmě se jedná o pěkné testy, spíše rychlejšího charakteru, ale opravdu upravené, s tvrdým podkladem. Tím nechci nikterak snižovat náročnost tratě, ale pevně věřím, že tento fakt může přinést pěkné svezení. Že už to nebude stále jen o tom vyhýbat se volným kamenům, neměly by být ani v takové míře koleje.“

„Posun tratí do oblasti Korintu soutěži jednoznačně prospěl. Kvalitou šla nahoru. Svou roli v tom hraje i pokračování trendu jednoho průjezdu vybraných testů. Proto doufám, že po stránce trati nebudu mít s Řeckem takový problém. Ten však vidím v extrémních teplotách, které v Řecku panují. Bez klimatizace se tady vůbec nedá jít ven, natož nějak fungovat. Vůbec nedokáži odhadnout, co to může dělat s námi a samozřejmě se závodními auty. Očekávám, že bude problém s výdrží motorů, na což zřejmě budeme muset na dlouhých vložkách brát ohled. Letošní termín Akropolis je absolutně nevhodný. Už na Sardinii bylo počasí nesnesitelné, tady je to ještě horší. Dokonce bych řekl brutální,“ dodal jihlavský jezdec.

Startovní listina produkčního šampionátu obsahuje sedmnáct 17 jmen, včetně domácího jezdce Lambrose Athanassoulase, jenž bude v roli hosta pilotovat vůz Škoda Fabia Super 2000 italské stáje A-Style/MRT. Stejný speciál povede i Patrik Sandell, nechybí ani lídr šampionátu Nasser Al Attiyah. K favoritům musíme přiřadit Portugalce Arauja, Švéda Flodina či Japonce Araie.

„Ambice máme určitě vysoké. Vzhledem k tomu, že jsme ztratili Argentinu, nezbývá nám nic jiného než od začátku bojovat. Na nějakou taktiku tady nebude prostor. Ale těžko říci, kam až si troufám. Ale když jsme mezi produkčními soupeři odváděli náš standard, vždy se dalo bojovat o čelo. Pod Akropolí se o to rovněž pokusíme,“ naznačil Martin Prokop.

Jipocar Racing

Další články

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot Traveller se chystá zaujmout významnou pozici v kategoriích víceúčelových prostorných vozů a vozů určených pro luxusní přepravu více osob.

celý článek >
Znáte křižovatky a dopravní značky? Otestujte se!

Znáte křižovatky a dopravní značky? Otestujte se!

Nejen všichni co se chystají do autoškoly, ale jistě i zkušení řidiči, si rádi prověří své znalosti. Každodenní cestování do práce a zpět, nebo jiné pravidelné cesty, vytváří falešný pocit jistoty v prostředí, které je vám dobře známé a kde znáte již všechna nebezpečí. Jaké jsou, ale vaše reakce v neznámém městě?

BMW Motorrad R 5 Hommage: Nová motorka je esencí krásy a jednoduchosti

BMW Motorrad R 5 Hommage: Nová motorka je esencí krásy a jednoduchosti

BMW R 5 Hommage přenáší esence motocyklů jako takových do moderní éry. Kombinuje totiž prvky používané na historických motocyklech, které propojuje s moderním světem tzv. customů, tedy motocyklů stavěných na zakázku.

reklama
reklama
Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Copyright © People For Net a.s., , tvorba www stránek People For Net a.s.
TOPlist NAVRCHOLU.cz
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie. OK