Zákruta.cz  >  

Nepovedený závěr sezóny

14. listopadu 2008

Na letošní poslední dvě soutěže K4 Poháru České republiky v rally nebudou členové Rally Teamu Volenice vzpomínat rádi.

Před Wurth Partr Rally Vsetín prošel týmový Favorit běžnou kontrolou a důkladnou revizí a opravou ve Šternberku neposlušných brzd. Před soutěží zbyl čas i na krátké testování, při kterém se na voze nevyskytly žádné problémy, a tak se zdálo, že vůz je dobře připraven. O to větší bylo zklamání, když již na přejezdu na RZ 1 se Favorit zastavil. Po marném boji s technikou byla posádka Pavel Šimůnek – Petr Šimůnek nucena odevzdat jízdní výkaz aniž by ujela jediný ostrý kilometr. Od týmové základny nejvzdálenější soutěž tak jen prodloužila letošní smolnou sérii posádky bratří Šimůnků.

Zklamání v týmu pak ještě umocnila příčina závady na zapalování – upadlý drát od cívky generátoru pulsů v rozdělovači. „Je opravdu frustrující, když musíte odstoupit prakticky ještě před začátkem soutěže kvůli součástce v ceně několika desetikorun, kterou jsme navíc před minulou soutěží preventivně měnili za novou,“ vrací se ke vsetínské soutěži navigátor Petr Šimůnek.

Na Rally Vysočina do Telče tak odjížděl volenický tým s odhodláním prolomit smůlu, která letos pronásledovala prvního pilota Pavla Šimůnka. Seznamovací jízdy i samotnou soutěž provázelo velmi nevlídné počasí s intenzivním deštěm, které dávalo tušit, že poměrně náročné tratě v okolí Telče budou díky vytahanému blátu a kluzkým asfaltům ještě náročnější. Dobrou náladu v týmu po bezproblémových seznamovacích jízdách a technické přejímce nezkalila ani velká louže v servisním parkovišti, která se pomalu měnila v malé jezero a hrozila zalitím týmového zázemí. Ačkoliv to tak ze začátku nevypadalo, později se ukázalo, že i zde měli organizátoři situaci pevně v rukách a voda se tak zastavila v dostatečné vzdálenosti od prostoru vyhrazeného pro servis vozu.

Díky vytrvalému dešti se značně usnadnil jinak nelehký úkol soutěžních pilotů vybrat vhodné pneumatiky a všechny týmy před startem soutěže obouvaly vozy do pneumatik schopných odvést tolik vody, kolik jen týmová pokladna dovolí. V případě Rally Teamu Volenice bylo pomyslné týmové prasátko rozbito již po soutěži v Prachaticích, takže Pavel s Petrem vyráželi vstříc úvodním kilometrům vyzbrojeni téměř novými „mokrými“ pneumatikami.

První rychlostní zkoušku Radkov zvládla volenická posádka v nejrychlejším čase ve třídě SA 1 a umístila se na pěkném 13. místě celkového pořadí. RZ 2 Opatov byla pro většinu posádek zrušena a soutěž pokračovala RZ 3 Kozinec, kde po menších problémech při brzdění z velké rychlosti a následném malém výletu mimo trať bratři dosáhli 3. času v SA 1 a 14. v celkovém pořadí. Po servisní pauze následovala druhá sekce soutěže s opakovanými průjezdy úvodních tří rychlostních zkoušek. RZ 4 zajeli Pavel s Petrem opět nejrychleji ve třídě a v průběžném pořadí jim patřila druhá příčka v SA 1 s odstupem jedné sekundy na vedoucí posádku Řihák – Řiháková. V následující RZ 5 ovšem už volenický Favorit cíl nespatřil. Pár set metrů před cílem zkoušky soutěžní stroj ve velké rychlosti opustil trať a dlouhý průlet příkopem a křovím zastavil až vzrostlý strom. Dramatickou situaci popisuje pilot Pavel Šimůnek: „Těsně před cílem RZ Opatov ve velmi rychlém úseku s neuvěřitelně kluzkým asfaltem jsme přijížděli k mírnému esíčku, které jsem chtěl projet téměř naplno. Všiml jsem si ale havarovaného Mitsubishi posádky Adolf – Kratochvíl, které stálo na kraji trati, a proto jsem mírně přibrzdil. Na kluzkém povrchu připomínajícím led se auto v mírné levé zatáčce sklouzlo a ani s veškerým úsilím se mi ho nepodařilo v následující mírné pravé udržet na trati. Jen se štěstím jsme minuli odstavené Mitsubishi a sklouzli do hlubokého příkopu vedle trati, kde naši jízdu ukončil strom.“

Posádka z havárie vyvázla bez zranění, Favorit ale takové štěstí neměl. Levá přední část vozu byla po nárazu do stromu zkrácena o několik desítek centimetrů, velké škody vznikly hlavně na karoserii a přední nápravě. „Po předběžném ohledání škod je naděje, že havarovaný skelet karoserie dokážeme opravit. Jasno však bude až po kompletním rozebrání auta. V každém případě škody budou velké a náš již tak dost napjatý rozpočet projde další tvrdou zkouškou. Nicméně do jara je času dost a věřím, že do příští sezóny vstoupíme minimálně stejně dobře připraveni, jako do té letošní,“ dodává Petr Šimůnek

Irena Študantová a RTV

Další články

5 situací, ve kterých nepojištěné auto vyjde draze

5 situací, ve kterých nepojištěné auto vyjde draze

Kupujete si nové nebo bazarové auto? A sjednali jste si havarijní pojištění? Podívejte se na 5 situací, ve kterých dáte za nepojištěné auto majlant.

celý článek >
Kdy vám bude dělat pojišťovna problémy s vyplacením odškodného?

Kdy vám bude dělat pojišťovna problémy s vyplacením odškodného?

Nehody se čas od času zkrátka stanou. V kterých případech vám pojišťovny ale nebudou chtít vyplatit peníze. Vyvarujte se chyb, které mohou mít zásadní vliv na to, jestli po nehodě dostanete finanční kompenzaci.

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Řidiči i majitelé přepravních firem musejí brát při své práci v potaz mnoho dopravních, logistických i administrativních aspektů. Majitelé chtějí mít přehled o průběhu dodávek, řidiči potřebují trasu naplánovat tak, aby byla co nejefektivnější.

Společnost Total se proto v rámci svého širokého portfolia služeb rozhodla poskytnout dopravcům nástroj, který umožní obojí.

reklama
Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.
Copyright © People For Net a.s., , tvorba www stránek People For Net a.s.
TOPlist NAVRCHOLU.cz
SOUHLASÍM Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Více informací o nastavení cookies najdete zde.