Zákruta.cz  >  

Pěkné svezení na uklouzané Rally Jeseníky

16. října 2008

Královéhradecká posádka Jakub Urban - Jirka Švec startovala na dalším podniku MČR ve sprintrally, kterým byla AZ pneu Rally Jeseníky ve Šternberku.

Ve třídě N1 se tentokrát sešla konkurence tří posádek. Nízký počet nejmenších enek je bohužel typickým jevem této sezony a určitě nejen Jakub s Jirkou by si přáli, aby se jejich pole do budoucna rozrostlo. „Počet aut v naší třídě se dá letos pravidelně spočítat na prstech jedné ruky, což samo o sobě něco vypovídá o finanční přístupnosti zavodění v MČR pro posádky menších aut. Byli jsme proto rádi, že se kromě Michala Kravce na poslední chvíli přihlásil i Radim Ušela, přestože mi v Pačejově říkal, že pokud pojedeme my, tak startovat nebude, protože mu prý nenosíme štěstí :-) Na Kopné ani v Pelhřimově, kde jsme rovněž startovali, totiž nedorazil do cíle,“ komentuje situaci ve třídě spolujezdec Jirka Švec.

Soutěžní posádky přivítalo v okolí Šternberku chladné a deštivé podzimní počasí, které slibovalo učinit zdolání náročné technické tratě ještě obtížnějším. Ve vlhkém sobotním ránu bylo po krátké poradě s Jakubovým otcem Pavlem rozhodnuto o obutí mokrých pneumatik, což se od prvních kilometrů ukázalo jako nanejvýš správná volba. První zkouška byla po havárii jedné z posádek zrušena, na dalších vložkách se však již závodilo. Technické zkoušky Jakubovi s Jirkou tradičně sedí, což bylo vidět i při pohledu na stopky. Zeptali jsme se proto Jakuba, zda věděli, že mají po dvou absolvovaných RZ na čele třídy již téměř čtyřicetivteřinový náskok? „Ano, od Čendy (tátovy spolujezdkyně) jsme se dozvídali o našem náskoku, ale moc jsme tomu nevěřili, dokud jsme neměli v ruce výsledky černé na bílém.“

I do druhé sekce vyrazila posádka s cílem jet rychle a jízdu na uklouzaných tratích si především pořádně užít. V tomto ohledu se klukům obzvláště líbila pátá rychlostní zkouška, přestože před jejím cílem udělali defekt levého předního kola. V následující zkoušce pak přišla velká krizová situace, kterou popisuje Jakub: „V prvním průjezdu jsme si všude dělali poznámky, jak to vypadá, takže jsme do druhého průjezdu touto zkouškou vstoupili s nasazením a myslím, že jsme jeli velmi rychle. V jedné levé šest táhlé bláto však bylo bláta mnohonásobně víc než předtím a krizovka byla na světě. Jeli jsme bokem na pořádný strom, v jednu chvíli mi bleskl hlavou obraz, jak auto stojí nabořené v dílně a nehodlal jsem dovolit, aby to tak opravdu skončilo. Naštěstí se polo opravdu chytlo a dokázalo nás z toho vytáhnout. Z dalších fotek na internetu je vidět, že jsme v problémech nebyli zdaleka sami.“

S krizovou situací v paměti a vědomím dostatečného náskoku slevila posádka v poslední sekci z tempa a zaměřila se především na úspěšné dokončení soutěže. Po projetí závěrečné zkoušky se zdálo, že tomuto cíli už nestojí nic v cestě. Skutečnost však byla jiná a nečekané problémy postihly Jakuba s Jirkou při vjezdu do posledního servisu. „Ano, po poslední RZ následoval servis. Když jsme do něj z hlavní silnice odbočovali, něco se stalo a přestala vypínat spojka. Nakonec se nám podařilo ještě dojet ze servisu na rampu a do UP. Byly to ale pěkné nervy. Když jsme v dílně vyndali převodovku, ukázalo se, že na vině je prasklý nýt na lamele, takže se rozšklebila a perka málem vypadla ven. Bylo to opravdu na poslední chvíli, dobře to dopadlo, ale nová lamela není zrovna laciná záležitost,“ přibližuje trable posádky i jejich příčinu Jakub.

Díky pěknému výkonu na trati a potřebnému štěstí v závěru si Jakub s Jirkou dojeli v Jeseníkách pro první příčku ve třídě N1 a 54. místo celkově. „Tratě byly perfektní, byli jsme nadšení!! Bláto je na mokru samozřejmostí, takže jsem Jirkovi v prvním průjezdu skoro v každé zatáčce říkal jen bláto... hodně, jinak opravdu moc pěkná soutěž,“ uzavírá ohlédnutí za osmým podnikem devítidílného kalendáře rallysprintů Jakub.

Ani na závěrečné sprintrally kalendáře, Würth Partr Rally Vsetín, která se uskuteční 24. - 25. října, nebude posádka Královéhradeckého rally klubu chybět. „Táta už poslal přihlášky, pojedeme se třemi auty. My, táta s Čendou a mladý Gejša (Luboš Gešvinder), který pojede Pohár mládeže s mojí loňskou felicií. Táta si nemůže místní RZ vynachválit, tak se už moc těšíme,“ přibližuje nejbližší plány Jakub.

Na závěr je třeba poděkovat všem partnerům, kteří naši posádku podporují. Jsou jimi firmy Filtr Zeos s.r.o., Monts s.r.o., Kovolak Profi s.r.o., Autoopravna Zákoutský a Vitamín - velkoobchod elektro.

Jiří Švec

Další články

Méně často používané dopravní značky

Méně často používané dopravní značky

Člověk je od přírody tvor přizpůsobivý. To si jsou vědomi i na ministerstvu, proto nelení a mění dopravní značení jedna báseň. Znáte opravdu všechny?

celý článek >
Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot Traveller se chystá zaujmout významnou pozici v kategoriích víceúčelových prostorných vozů a vozů určených pro luxusní přepravu více osob.

Znáte křižovatky a dopravní značky? Otestujte se!

Znáte křižovatky a dopravní značky? Otestujte se!

Nejen všichni co se chystají do autoškoly, ale jistě i zkušení řidiči, si rádi prověří své znalosti. Každodenní cestování do práce a zpět, nebo jiné pravidelné cesty, vytváří falešný pocit jistoty v prostředí, které je vám dobře známé a kde znáte již všechna nebezpečí. Jaké jsou, ale vaše reakce v neznámém městě?

reklama
Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Copyright © People For Net a.s., , tvorba www stránek People For Net a.s.
TOPlist NAVRCHOLU.cz
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie. OK