Zákruta.cz  >  

Slovenské střípky, díl druhý - rychlé a romantické Tatry

14. října 2008

Většina posádek čekala od návratu Rally Tatry do Popradu především zkvalitnění po stránce tratí. Všichni se těšili na extrémně náročné a technické cestičky v krásné krajině.

Jednotlivé úseky nakonec skutečně náročné byly a ani o atmosféru jsme nepřišli, když jsme v seznamovacích jízdách projeli třemi místními pohořími a servis měl zázemí s výhledem na nejvyšší hory Slovenska. Nijak technické tratě ovšem Rally Tatry nakonec nenabídly, důvodem byl nesouhlas místních samospráv a pořadatelé tak museli tvořit na poslední chvíli nový itinerář.

Konečná podoba vložek byla velmi rychlá a s neskutečně dlouhými přejezdy. Začátek úvodní RZ Mlynky jsme už znali z Rožňavy, rychlostní průměr Jožky Béreše tu při prvním průjezdu dosáhnul téměř 123 km/h. Po dalších 50 minutách (na první RZ byl přejezd hodinový) následovala dvojice vložek hned za sebou. Uloža byla charakteristická několika retardéry a často se měnícím druhem asfaltu. Brutovce pak charakterizoval brutální dlouhý sjezd zpestřený několika nakopávacími horizonty.

Pravými orgiemi zatáček byl městský okruh v Popradě, který trénován za absolutní tmy pak odhalil při ostrém průjezdu nemálo překvapení. Druhý den nakonec nebyl jen o „dojíždění“, většina posádek (mezi nimi bohužel i naše) pohřbila své naděje na dobrý výsledek právě zde. Novoveská Huta byla obrácenou variantou Mlynek, nejproblematičtější neskutečně uskákaná pasáž zde čekala až na závěr téměř devatenáctikilometrové vložky. Po dalším obřím pětaosmdesátiminutovém přejezdu nás čekaly Vikartovce. To byla RZ „nejletištnější“, velmi kvalitní asfalt zde obsahoval jen několik opravdu obtížných zatáček a musel být doplněn několika umělými retardéry. Šlo tedy o „srdce“, kdo dokáže déle držet nohu na plynu. Při prvním průjezdu jel Grzegorz Grzyb průměr 126 km/h. Několika zrádnými horizonty mi techničtější úvod vložky připomněl dnes už nevyužívané Rajnochovice.

Postřeh 3 - bezpečnost a GPS: Letošní novinkou v mistrovství České republiky je nasazování sledování vozů pomocí systému GPS. Přes porodní bolesti a i žehrání některých posádek (ostatně rozměrná krabice za hlavami posádky není zrovna nejpříjemnějším břemenem) tento systém v ČR už celkem bez větších problémů funguje. Při Rally Tatry jsme dostali názorný příklad, v jakých situacích je toto zařízení k nezaplacení. Karel Trojan, který vyrazil na trať páté rychlostní zkoušky jako třetí v pořadí, ve vysoké rychlosti vylétl do lesa. Z již popisovaných důvodů nebyla na trati žádná brzdná dráha vozu, ten skončil hluboko pod tratí a nebyl ze silnice vidět. Proto další posádky, které jely za Trojanem s Řihákem, nepostřehly místo ani fakt, že Trojanovo auto havarovalo. Nemohu ze svých informací zrekonstruovat, jakým způsobem pátrali po Trojanovi pořadatelé, faktem je, že RZ byla zastavena a sanitka vyrážela na trať až před startovním číslem 16...

Raději si nepředstavovat následky v případě, že by zranění členů posádky bylo kritičtějšího charakteru. Na Kopné jsem byl svědkem mnohem méně dramatické události, kdy jsme zastavili jako třetí posádka u havárie Antonína Nováka. Ihned za námi dorazil záchranný systém, naštěstí posádka byla v pořádku a bylo nutné pouze uvolnit zablokovanou trať. Od Kopné se pak monitorovací systém ONI ještě zrychlil. Osobně jsem po těchto zkušenostech rád za přepínač, který mám při rallye v ČR před sebou na palubní desce...

-Vicky-

Další články

Méně často používané dopravní značky

Méně často používané dopravní značky

Člověk je od přírody tvor přizpůsobivý. To si jsou vědomi i na ministerstvu, proto nelení a mění dopravní značení jedna báseň. Znáte opravdu všechny?

celý článek >
Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot Traveller se chystá zaujmout významnou pozici v kategoriích víceúčelových prostorných vozů a vozů určených pro luxusní přepravu více osob.

Znáte křižovatky a dopravní značky? Otestujte se!

Znáte křižovatky a dopravní značky? Otestujte se!

Nejen všichni co se chystají do autoškoly, ale jistě i zkušení řidiči, si rádi prověří své znalosti. Každodenní cestování do práce a zpět, nebo jiné pravidelné cesty, vytváří falešný pocit jistoty v prostředí, které je vám dobře známé a kde znáte již všechna nebezpečí. Jaké jsou, ale vaše reakce v neznámém městě?

reklama
Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Copyright © People For Net a.s., , tvorba www stránek People For Net a.s.
TOPlist NAVRCHOLU.cz
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie. OK