Zákruta.cz  >  

Viktor Szabó 5 kilometrů od zlata

7. září 2007

S přáním udržet dosavadní stříbrnou příčku v průběžném hodnocení MIO GPS Sprintrally Championship 2007 a vybojovat vedení mezi produkčními vozy, vstupoval na start Rally JVP System Prachatice plzeňský soutěžák Viktor Szabó.

Společně se spolujezdcem Vladimírem Tichým si Viktor vytkl za hlavní cíl pro prachatickou soutěž udržení se před domácím jezdcem a jejich největším rivalem v bodování Petrem Hozákem. Už od počátku soutěže však bylo zřejmé, že splnění úkolu nebude snadné. Proti začala být jinak po celou dobu trvání šampionátu stoprocentně spolehlivá technika. „Již při prvním zařazení čtyřky hned po startu nám bylo jasné, že něco není v pořádku. Z převodovky se ozval podivný zvuk a my jsme přišli o rychlostní stupeň. Věřili jsme však, že soutěž by se měla dát i s touto komplikací dojet,“ vypráví Viktor Szabó.

„Snažili jsme se tedy jet maximum možného i bez čtvrtého stupně, respektive s jeho minimálním využitím. Nebylo to zrovna jednoduché projíždět většinu pasáží způsobem 3-5-3, s minimálním zatížením čtyřky, ale pokud jsme měli pomýšlet na dojetí do cíle, jiná volba ani nebyla. V žádném případě jsme nechtěli odstoupit. Jelo se o titul v PV a v takových momentech se neodstupuje dokud auto jede...,“ říká Viktor k průběhu následujících rychlostních testů.

Přes nepříznivý start do soutěže se Viktor s Vláďou snažili s vozu dostat maximum možného, což ve výsledku znamenalo šesté časy na úvodním a třetím testu a pátý čas na „dvojce“. V součtu pak tyto výsledky stačily na celkové páté místo v cíli úvodní sekce a současně čtvrté mezi produkčními vozy 19,4 sekundy za doposud nejrychlejším jezdcem PV Václavem Arazimem. Těsně, konkrétně 8 desetin sekundy, za zády však měl Viktor Petra Hozáka a dal se očekávat boj o každou desetinu.

Prostřední sekci zahájila dvojice vezoucí na dveřích startovní číslo 7 čtvrtým časem a navýšila náskok na své největší rivaly o 1,4 sekundy. Pátá rychlostní zkouška pak přinesla jeden ze základních zlomů soutěže, když se v průběhu testu uvolnila u vozu Petra Hozáka kapota a poměrně zásadním způsobem poškodila čelní sklo soupeřovy „devítky.“ Zastavení pro její zajištění znamenalo další zdržení a tak se po pátém testu omezeným výhledem handicapovaný Petr Hozák propadl na průběžnou devátou pozici se ztrátou 35,1 sekundy, což plzeňskému jezdci významně zvýšilo naději k udržení vedoucí pozice ve vzájemném minisouboji a umožnilo ještě více šetřit techniku.

Závěrečná rychlostní zkouška prostřední sekce se tak lépe vydařila Petru Hozákovi, který se do cíle testu dostal na třetí pozici a na v testu sedmého Viktora se mu podařilo stáhnout 10,3 sekundy. V cíli druhé sekce držel Viktor Szabó čtvrtou příčku celkového hodnocení a náskok 24,8 sekundy na průběžně sedmého Hozáka. O všem měla rozhodnout závěrečná trojice rychlostních zkoušek.

Úvodním měřením sil se stal 13,6 km dlouhý test Lhenice - Vitějovice, jenž o 4,7 s rychleji absolvoval s již novým čelním sklem jedoucí Hozák. Také následující pětikilometrová zkouška Běleč - Dubovice sedla lépe klatovskému jezdci, jenž ztrátu snížil o dalších 7 desetin sekundy. Posledním měřeným úsekem soutěže byl 10,33 km dlouhý průjezd zkoušky Záblatí - Prachatice.

„Pro nás už to v danou chvíli byl vabank,“ popisuje vstup do závěrečného testu Viktor. „Na start rychlostky jsme dojeli bez oleje a s prasklým obalem převodovky. Nejspíše se i přes naši maximální snahu převodovku šetřit dostal upadlý zub tam kam neměl. Chtěli jsme ale do cíle dojet za každou cenu. V daný moment to byla jen otázka štěstí. Šetřit na převodovce už totiž nebylo co.“

Pověstné štěstí však Viktora Szabó a Vláďu Tichého opustilo v nejméně vhodnou dobu a jediná doposud dojíždějící posádka z čela průběžného hodnocení šampionátu byla nucena vůz pět kilometrů před koncem soutěže odstavit. „Opravdu jsme odstoupili na převodovku. Netuším odkud se vzala informace, že ležíme někde na trati na boku,“ upřesňuje informaci o odstoupení Viktor.

„Petrovi blahopřejeme a děkujeme za pěkný souboj. Pořád je ale ještě o co bojovat. Každopádně soutěž v Jeseníku nevynecháme a na startu se objevíme. Snad nás technika nevypeče podobně jako v Prachaticích a fanoušci nás budou moci přivítat na cílové rampě,“ uzavírá ohlédnutí za Prachatickou soutěží Viktor.

Posádka Viktor Szabó - Vladimír Tichý a celý realizační tým vyjadřují lítost nad tragickou nehodou na Barum Rally, která skončila úmrtím soutěžáckého kolegy a kamaráda Luďka Kocmana. Touto cestou bychom chtěli Luďkově rodině, přátelům a známým vyjádřit hlubokou soustrast nad ztrátou tak dobrého člověka, jakým Luděk byl. Pevně věříme, že tato tragická událost je na dlouhou dobu poslední, která náš sport postihla.

Petr Medřík

Další články

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Řidiči i majitelé přepravních firem musejí brát při své práci v potaz mnoho dopravních, logistických i administrativních aspektů. Majitelé chtějí mít přehled o průběhu dodávek, řidiči potřebují trasu naplánovat tak, aby byla co nejefektivnější.

Společnost Total se proto v rámci svého širokého portfolia služeb rozhodla poskytnout dopravcům nástroj, který umožní obojí.

celý článek >
Méně často používané dopravní značky

Méně často používané dopravní značky

Člověk je od přírody tvor přizpůsobivý. To si jsou vědomi i na ministerstvu, proto nelení a mění dopravní značení jedna báseň. Znáte opravdu všechny?

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot Traveller se chystá zaujmout významnou pozici v kategoriích víceúčelových prostorných vozů a vozů určených pro luxusní přepravu více osob.

reklama
Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Copyright © People For Net a.s., , tvorba www stránek People For Net a.s.
TOPlist NAVRCHOLU.cz
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie. OK