Zákruta.cz  >  

Barum rally Jaroslava Melichárka - raději rychle zapomenout

8. září 2008

První vrchol debutové sezony Jaroslava Melichárka Barum rally Zlín byl pro slovenského jezdce doslova noční můrou. Technické problémy, které se jinak v průběhu roku červenému mitsubishi vyhýbaly, se najednou nakupily do jedné soutěže, jež tak skončila předčasným odstoupením.

Předzvěstí byla už ukroucená poloosa na trati shakedownu. Řešení tohoto problému bylo naštěstí relativně jednoduché a časově nepříliš náročné, navíc posádku Melichárek - Hausknotz nijak do závodu nehendikepovala. Na prvním ostrém měřeném testu ovšem přišla závada mnohem závažnější a s podstatnými následky na vývoj soutěže. Ve třetím kole městské rychlostní zkoušky praskla hadice turba, a mitsubishi se tak zbytkem trati proplížilo minimální rychlostí a za výrazných světelných efektů. Poškozený vůz bylo navíc třeba dopravit nejen do uzavřeného parkoviště, ale ráno i do vzdáleného servisu v Otrokovicích. To se naštěstí Melichárkovi s Hausknotzem podařilo, tým mechaniků pak během několika minut zvládnul opravu soutěžního vozu a mohlo se pokračovat dál. Už na začátku rallye ale přibyla na kontu posádky téměř tříminutová ztráta z městského okruhu.

To pravé závodění čekalo na všechny účastníky až v sobotu. Začínalo se na legendární Pindule, která svým charakterem vzbuzuje oprávněný respekt. „Prvý prejazd Pindulou som išiel veľmi opatrne, vôbec som nevedel, čo si tu môžem dovoliť. Navyše nás čakala do prvého servisu porcia ostrých kilometrov porovnatelná s celým šprintom a to všetko na dlhých a ťažkých vložkách. Zatiaľ som tento rok jazdil najdlhšiu rýchlostnú skúšku v dĺžke 15 kilometrov, tu nás čakali štyri s dĺžkou 19, 14, 11 a 27 km. Na prvom prejazde Semetínu sme tiež zistili, že tu nemáme príliš dobre napísaný rozpis a celé nás to stálo cenné sekundy,“ vysvětloval jezdec ze Solčan vlažnější úvod, ve kterém se časy pohyboval srovnatelně s tradičním slovenským rivalem Lapdavským. Ani na Trojáku ale nebylo slovensko-české dvojici přáno. Místo zlepšení přišel další velký technický problém. „Neviem presne, kde sa nám to stalo, ale po výjazde z Májovej nám zrazu zvädli brzdy. Najskôr sme si myleli, že to nie je nič vážne, ale potom odišli úplne, pedál vôbec nereagoval. Dokonca sme raz vyleteli na lúku a s nefunkčními brzdami sme potom vo veľmi opatrnom tempe museli absolvovaťcelý Podhoran. Na prejazde sme zistili, že nám odpadlo viečko od nádržky na brzdovú kapalinu... Aj samotný prejazd bol dobrodružný, našťastie nás nečakalo veľa zastavovania na semaforoch. Kvôli nefunkčným brzdám sme ale prišli o pohostenie v podobe koláča, ktorý nám po dojazde Trojáka ponúkala jedna miestna dáma,“ litoval Melichárek nejen další jedenapůlminutové ztráty.

Navzdory těmto osudovým ranám se posádka opět vrhla do boje s náročnou tratí a velkou konkurencí v druhé sekci. A její odhodlání slavilo úspěch. Čas na druhém průjezdu Pinduly si zlepšila o 17 sekund a výkonem se zařadila mezi ostřílené borce Jaromíra Tomaštíka, Milana Chvojku nebo Petra Trnovce. Nebylo to ovšem blýskání na lepší časy, nýbrž labutí píseň. Na Rakové totiž jejich mitsubishi definitivně odmítlo poslušnost. V závěru vložky začal motor fungovat jen na tři válce, následně unikl do motorového prostoru olej a posádka raději kvůli hrozícímu požáru a dalšímu poškození motoru odstoupila.

„Na barumce nám zkrátka nebylo přáno, stále jsme se trápili s nějakými problémy. Dosud nevíme, co se přesně v motoru odehrálo. Věřím, že se podaří závadu odstranit a auto plně připravit na Rally Tatry. Snad se nám tentokrát podaří závodit až do cíle. Konkurence bude hodně těžká, ale musíme se pokusit o nějaké body do šampionátu,“ vyjádřil se spolujezdec.

Melico Racing

Další články

5 situací, ve kterých nepojištěné auto vyjde draze

5 situací, ve kterých nepojištěné auto vyjde draze

Kupujete si nové nebo bazarové auto? A sjednali jste si havarijní pojištění? Podívejte se na 5 situací, ve kterých dáte za nepojištěné auto majlant.

celý článek >
Kdy vám bude dělat pojišťovna problémy s vyplacením odškodného?

Kdy vám bude dělat pojišťovna problémy s vyplacením odškodného?

Nehody se čas od času zkrátka stanou. V kterých případech vám pojišťovny ale nebudou chtít vyplatit peníze. Vyvarujte se chyb, které mohou mít zásadní vliv na to, jestli po nehodě dostanete finanční kompenzaci.

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Řidiči i majitelé přepravních firem musejí brát při své práci v potaz mnoho dopravních, logistických i administrativních aspektů. Majitelé chtějí mít přehled o průběhu dodávek, řidiči potřebují trasu naplánovat tak, aby byla co nejefektivnější.

Společnost Total se proto v rámci svého širokého portfolia služeb rozhodla poskytnout dopravcům nástroj, který umožní obojí.

reklama
Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o.
Copyright © People For Net a.s., , tvorba www stránek People For Net a.s.
TOPlist NAVRCHOLU.cz
SOUHLASÍM Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Více informací o nastavení cookies najdete zde.