Zákruta.cz  >  

Belgičan Loix ve Zlíně poprvé vyhrál, Valoušek dojel čtvrtý!

25. srpna 2008

V jednoznačný triumf francouzské značky Peugeot a soutěžního týmu Kronos se proměnil letošní 38. ročník Barum rally Zlín, konaný jako součást mistrovství Evropy, seriálu Intercontinental Rally Challenge a Mediasport Mezinárodního mistrovství České republiky v rally. Populární barumka letos divákům nabídla nevídané množství kvalitních evropských jezdců a zároveň se pyšnila rekordním množstvím speciálů ambiciózní kategorie Super 2000. Na její start se postavilo celkem 21 vozů této specifikace, které spolu sváděly souboje na patnácti rychlostních zkouškách o celkové délce 263 km.

O zahájení Barum rally Zlín se již popáté postarala městská speciálka, situovaná přímo do ulic Zlína. Mezi obrubníky krajského města dosáhl nejlepšího času obhájce loňského vítězství Francouz Nicolas Vouilloz, který s náskokem 1,8 sekundy udržel za svými zády bývalého továrního jezdce Mitsubishi a Hyundaie Freddyho Loixe. V průběhu úvodní sobotní sekce se tito dva špičkoví jezdci doslova tahali o sekundy a ve prospěch Vouilloze hovořilo po pěti zkouškách pouze 4,7 sekundy. Pak ale „zatáhl“ Loix a díky skvělému času na druhém průjezdu Pindulou se mu podařilo svého francouzského soka předstihnout. Odstup čtyř sekund před závěrečným dnem závodění sliboval napínavou podívanou až do konce, do hry ale vstoupily technické problémy, kvůli kterým musel Vouilloz na dvou nejdelších testech zvolnit. Loixovi se podařilo získat rozhodující náskok, s nímž mohl bezpečně hospodařit až do cíle. Pro druhé místo si do cíle dojel Nicolas Vouilloz, jenž až v samotném závěru odrazil nápor skvěle jedoucího Bryana Bouffiera, stahujícího v neděli minutovou penalizaci za předčasný příjezd do časové kontroly.

V sobotu ráno opustil soutěž favorizovaný Roman Kresta, do kterého domácí fanoušci vkládali největší naděje. Valašský rodák bohužel na rychlostní zkoušce Pindula se svým peugeotem vyjel mimo trať a poškození, které vůz utrpěl, neumožňovalo dále pokračovat. Jezdci stáje Tescoma Rally Teamu může být malou útěchou jistota zisku titulu mistra republiky, jenž se mu podařil vybojovat po sedmileté pauze. Příliš si nezazávodil ani bývalý šampion Václav Pech, který byl v úvodu jednoznačně nejrychlejším pilotem produkčního Mitsubishi. Na pátém testu jej vyřadila porucha převodovky, jež mu zároveň vzala i veškeré naděje na zopakování titulu. Tím, kdo se nakonec zasloužil o to, aby čeští diváci neodcházeli domů zklamáni, byl domácí Pavel Valoušek, premiérově startující s vozem kategorie Super 2000. Jezdec, kterému dali důvěru čeští motorističtí novináři v projektu BF Goodrich Drivers, pomalými krůčky stoupal k nejvyšším pozicím a své fanoušky nakonec za podporu odměnil ziskem vynikající čtvrté pozice. A to i přes potíže se servořízením, jež Valouška postihly na závěrečné rychlostní zkoušce.

Do cíle letošní barumky nakonec dojelo 50 posádek, když ze startovní rampy sjelo 97 vozů.

Poř.PosádkaStátVůzČas
1.Loix - BuymansBPeugeot 207 S20001:54:51.7
2.Vouilloz - KlingerFPeugeot 207 S2000+59.9
3.Bouffier - PanseriFPeugeot 207 S2000+1:09.6
4.Valoušek - HrůzaCZPeugeot 207 S2000+2:23.4
5.Travaglia - GranaiIFiat Grande Punto S2000+2:26.2
6.Tóth - TagaiHPeugeot 207 S2000+3:13.9
7.Rossetti - ChiarcossiIPeugeot 207 S2000+4:09.1
8.Peták - BenešováCZPeugeot 207 S2000+6:08.3
9.Solowow - BaranPLPeugeot 207 S2000+6:22.5
10Odložilík - OdložilíkCZPeugeot 207 S2000+6:45.7
Jiří Dokulil

Další články

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Řidiči i majitelé přepravních firem musejí brát při své práci v potaz mnoho dopravních, logistických i administrativních aspektů. Majitelé chtějí mít přehled o průběhu dodávek, řidiči potřebují trasu naplánovat tak, aby byla co nejefektivnější.

Společnost Total se proto v rámci svého širokého portfolia služeb rozhodla poskytnout dopravcům nástroj, který umožní obojí.

celý článek >
Méně často používané dopravní značky

Méně často používané dopravní značky

Člověk je od přírody tvor přizpůsobivý. To si jsou vědomi i na ministerstvu, proto nelení a mění dopravní značení jedna báseň. Znáte opravdu všechny?

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot Traveller se chystá zaujmout významnou pozici v kategoriích víceúčelových prostorných vozů a vozů určených pro luxusní přepravu více osob.

reklama
Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Copyright © People For Net a.s., , tvorba www stránek People For Net a.s.
TOPlist NAVRCHOLU.cz
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie. OK