Zákruta.cz  >  

Rally Vrchovina: Pro Firlu plná novinek

13. dubna 2012

S novým vozem a staronovým ´parťákem´ na sedadle spolujezdce vstoupil do nové rallysprintové sezony orlovský jezdec Lumír Firla. Loni čtvrtý pilot hodnocení skupiny N v Mistrovství ČR ve sprintrally tentokrát své starší mitsubishi sedmé evoluce nechal doma a se zapůjčenou ´Evo devítkou´ naznačil, že může v šampionátu myslet vysoko.

První dilema, před kterým Lumír Firla na prahu letošní sezony stál, byla volba nového spolujezdce. Osvědčený ´mitfára´ Pavel Dresler dostal nabídku, která se neodmítá, a rozšířil řady členů tovární stáje Škoda Motorsport jako spolujezdec Jana Kopeckého. Jeho následný odchod ze severomoravského týmu byl tedy logickým vyústěním situace. „S Pavlem jsem závodil od roku 2008 a dosáhli jsme spolu řady pěkných výsledků. V jeho novém působišti mu celý náš tým přeje hodně úspěchů,“ říká 35letý pilot. „Loni jsem si kromě Pavla vyzkoušel i spolupráci s dalšími dvěma spolujezdci. Naše volba nakonec padla na Michala Večerku, s nímž jsem jel minulý rok na Vysočině. Spolupráce nám tehdy klapala a já věřím, že na tento úspěšný start letos navážeme,“ informoval Lumír před startem první soutěže roku.

Druhým závažným tématem byla volba soutěžní techniky. Lumírův Lancer EVO VII (rok výroby 2002) nikterak nemládne a rok od roku je složitější s ním nabité české špičce stačit. V týmu Firla Autosport proto uzrálo rozhodnutí vydat se cestou pronájmu modernější techniky. Volba padla na Mitsubishi Lancer EVO IX týmu K.I.T. Racing CS, s nímž se moravská posádka o uplynulém víkendu vypravila na první podnik nové sezony - Rally Vrchovina s centrem ve Slavonicích.

Vysoké startovní číslo 25 postavilo Lumíra s Michalem do pozice, kdy mohli na Vrchovině jedině překvapit. Na trati se potvrdilo, že je pořadatelé při sestavování startovní listiny opravdu výrazně podcenili. Bíločervený lancer se totiž od prvních kilometrů pohyboval na rozhraní první a druhé desítky absolutně. O vyrovnanosti soubojů na špici výmluvně hovoří, že po pěti rychlostních zkouškách měli Lumír s Michalem na desetinu sekundy shodný čas s nejbližšími soupeři - posádkou Jaroslav Pešl, Roman Pešek.

Rozuzlení mělo přijít na závěrečných dvou rychlostních testech, na které se z oblohy snesl lehký déšť. Opět se potvrdilo, že klouzavé podmínky jsou pro Lumíra jako dělané. Na kratším předposledním testu zajel nečekaný druhý čas absolutně a na dlouhém závěrečném úseku přidal osmé místo. A konečný výsledek? Nově složená posádka se posunula na osmé místo celkově a na čtvrtou pozici v hodnocení skupiny produkčních vozů. Při prvním startu s novým vozem přinejmenším pozitivní výsledek. „Vzhledem k tomu, že to byla první soutěž s jiným autem, než na které jsem zvyklý, a s jiným spolujezdcem, tak jsem maximálně spokojený. Kvůli vysokému startovnímu číslu jsme měli nevýhodu v obrovském množství vytahaných nečistot, kvůli nimž nám v úvodu soupeři trošku odskočili. Ale nechci se na to vymlouvat. My jsme se chtěli hlavně pěkně povozit a umístit se do desátého místa absolutně, což se nám povedlo. Hezkým bonusem je pro nás druhý čas na předposlední erzetě, který potvrdil naše nasazení v závěru,“ usmíval se v cíli Lumír.

A jaký byl přechod ze starší Evo sedmičky do modernější devítky? „Více asi budu schopný povědět po dalších závodech. Devítka je každopádně klidnější jak na brzdy, tak v zatáčkách, a oproti sedmičce určitě trochu líp odletí ze zatáčky. Už teď je vidět, že s Evo devítkou jsou časy konkurenceschopnější. Budeme se snažit si na auto zvyknout, rádi bychom s ním absolvovali pět až šest sprintů. Jako záloha nám zbývá stará Evo sedmička, která pořád stojí v garáži,“ uzavřel povídání pilot, který nadále úspěšně kombinuje okruhové závodění a rally.

Druhou soutěží letošního Mistrovství ČR ve sprintrally bude o posledním dubnovém víkendu Thermica rally Lužické hory, která se uskuteční v okolí města Hrádek nad Nisou.

Jiří Dokulil

Další články

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Řidiči i majitelé přepravních firem musejí brát při své práci v potaz mnoho dopravních, logistických i administrativních aspektů. Majitelé chtějí mít přehled o průběhu dodávek, řidiči potřebují trasu naplánovat tak, aby byla co nejefektivnější.

Společnost Total se proto v rámci svého širokého portfolia služeb rozhodla poskytnout dopravcům nástroj, který umožní obojí.

celý článek >
Méně často používané dopravní značky

Méně často používané dopravní značky

Člověk je od přírody tvor přizpůsobivý. To si jsou vědomi i na ministerstvu, proto nelení a mění dopravní značení jedna báseň. Znáte opravdu všechny?

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot Traveller se chystá zaujmout významnou pozici v kategoriích víceúčelových prostorných vozů a vozů určených pro luxusní přepravu více osob.

reklama
Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Copyright © People For Net a.s., , tvorba www stránek People For Net a.s.
TOPlist NAVRCHOLU.cz
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie. OK