Zákruta.cz  >  

Ford uzavře první polovinu sezony WRC 2008 v Turecku

11. června 2008

První polovina letošního vzrušujícího šampionátu WRC 2008 se chýlí ke svému závěru. BP Ford Abu Dhabi se společně s ostatními továrními a soukromými týmy vydává potřetí během pěti týdnů do rozpálené oblasti Středozemního moře. Turecká rally (12. - 15. června) je osmým podnikem patnáctidílného kalendáře a po ní čekají MS v rally zasloužené prázdniny.

Do tureckých hor přijíždí tým BP Ford Abu Dhabi v silné pozici. V průběžné tabulce hodnocení značek si drží na prvním místě dvoubodový náskok, Mikko Hirvonen a Jarmo Lehtinen jsou s Focusem RS WRC o jeden bod druzí v šampionátu jezdců. Jari-Matti Latvala a Miikka Anttila figurují se stejným vozem na prozatímní čtvrté příčce.

Turecká rally si v náročnosti podmínek jen stěží zadá s Rally Acropolis, která se jela před dvěma týdny a kterou zúčastnění označili za vůbec nejdrsnější řeckou soutěž posledních let. Přesto se ani v Anatolských horách vysoko nad jižním letoviskem Kemer nedají očekávat jednoduché tratě. Vzhledem k vyšší nadmořské výšce (kolem 1800 metrů) nebudou teploty na měřených úsecích tak vysoké, což se příznivě odrazí na nižším namáhání motorů, transmisí a převodovek. V servisní zóně na břehu moře se však teploty vyšplhají jistě přes 30°C.

Zatáčkovité horské cesty mají jílovité podloží, ze kterého se během prvních průjezdu vozů uvolňují kameny. Zejména odpolední sekce proto budou klást velké nároky na odolnost vozů a pneumatik. Předpověď sice slibuje počasí beze srážek, ale minulé ročníky ukázaly, jak snadno se nad oblast soutěže přižene nečekaný liják a co s povrchem tratí udělá. Jíl na cestách se rychle promění v mazlavé bláto a v ideální stopě stojí ve vyjetých kolejích voda, ukrývající velké kameny.

Hirvonen startoval v Turecku již třikrát a nejlépe se umístil v roce 2006, kdy dojel jako druhý. „Tahle soutěž je hodně podobná Řecku,“ říká sedmadvacetiletý Fin. „Povrch je tvrdý a cesty jsou poměrně široké. Některé úseky mohou být náročné pro pneumatiky, ale problém by určitě nastal, kdyby začalo pršet. Před dvěma lety se spustil liják těsně před soutěží a tratě se rychle změnily v bahenní lázeň.“

„Pevně doufám, že bude skutečně sucho, protože v tom případě bude mít v pátek Sebastien Loeb jako první startující horší podmínky. Dvě soutěže jsem se teď s tímhle faktem trápil já a jsem zvědav, jak se s tím popasuje on. Pro mě je lepší tato situace, kdy jsem o jeden bod za ním, ale mám lepší pozici na startu. Je to výhodnější, než být o jeden bod před ním,“ dodává Hirvonen.

Latvala má na svém kontě pouze jeden turecký start v roce 2004. Přesto si nemyslí, že by ho nedostatečná zkušenost měla brzdit v jeho úsilí. „Možná nebudu schopen atakovat soupeře tak jako v Itálii a v Řecku, protože tu nemám tolik zkušeností, ale možná mi to i trochu pomůže. Když nepojedu tak zběsile, budu si lépe hlídat hladké průjezdy erzetami. Mým cílem jsou stupně vítězů a pokud nebudu mít na boj o vítězství, bude to pro mne zklamání,“ říká třiadvacetiletý Fin.

„Cesty nejsou tak tvrdé a kamenité, mají měkčí složení a to umožňuje, aby se volně ležící kameny odsouvaly mimo stopu. I tak to ale bude pro auta těžké. Tratě jsou poměrně pomalé a technické. Na druhou stranu je na nich dost místa a jsou širší. Raději bych jel na suchu, protože Turecko je za mokra hodně těžké. V Itálii i v Řecku jsem byl spokojený se svou rychlostí. V Řecku jsem se navíc naučil jet naplno za dobrých podmínek a trochu zvolnit, když si to stav trati vyžaduje,“ dodává Latvala.

Ford

Další články

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Přizpůsobte si cestu podle svého pomocí online mapovacího nástroje

Řidiči i majitelé přepravních firem musejí brát při své práci v potaz mnoho dopravních, logistických i administrativních aspektů. Majitelé chtějí mít přehled o průběhu dodávek, řidiči potřebují trasu naplánovat tak, aby byla co nejefektivnější.

Společnost Total se proto v rámci svého širokého portfolia služeb rozhodla poskytnout dopravcům nástroj, který umožní obojí.

celý článek >
Méně často používané dopravní značky

Méně často používané dopravní značky

Člověk je od přírody tvor přizpůsobivý. To si jsou vědomi i na ministerstvu, proto nelení a mění dopravní značení jedna báseň. Znáte opravdu všechny?

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot uvádí model PEUGEOT TRAVELLER na český trh

Peugeot Traveller se chystá zaujmout významnou pozici v kategoriích víceúčelových prostorných vozů a vozů určených pro luxusní přepravu více osob.

reklama
Obsah stránek serveru www.zakruta.cz je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření textů, fotografií a dalšího obsahu portálu v jakékoli podobě bez písemného souhlasu redakce je nezákonné.
Unauthorised copying and publishing of any content of this website is strictly prohibited.
Copyright © People For Net a.s., , tvorba www stránek People For Net a.s.
TOPlist NAVRCHOLU.cz
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie. OK