aktuálně: 79 uzavírek, 17 nehod
Zákruta.cz  >  Magazín  >  

K největším favoritům se řadí Hänninen, Loix, Kopecký...

25. srpna 2011

Seznam přihlášených posádek na jednačtyřicátý ročník Barum Czech Rally Zlín 2011 nabízí velmi kvalitní startovní pole. V letošním roce se jedná o jednu z nejlépe obsazených soutěží seriálu FIA Mistrovství Evropy v rally (ERC), prestižního seriálu Intercontinental Rally Challenge (IRC) a Mediasport Mezinárodního mistrovství České republiky v rally 2011 (MMČR).

Pořadatelům se přihlásilo celkem 122 soutěžících z 22 zemí. Ve Zlíně se objeví přes třicet jezdců s prioritou, z toho jeden pilot (Bryan Bouffier) vlastní prioritu FIA A a dalších jedenáct jezdců vlastní prioritu FIA B. Další dvacítka jezdců se pyšní pro letošní rok národní prioritou.

K největším favoritům startovního pole patří kvarteto jezdců Juho Hänninen, Freddy Loix, Jan Kopecký a Bryan Bouffier. Právě sestava továrního týmu Škoda Motorsport na vozech Škoda Fabia Super 2000 patří k největším diváckým tahákům. Mladoboleslavská stáj je na nejlepší cestě obhájit mistrovský titul v jezdcích i ve značkách v seriálu IRC. Průběžnému pořadí seriálu Intercontinental Rally Challenge vévodí po šesti odjetých podnicích obhájce prvenství Juho Hänninen z Finska. Třicetiletý rodák z Punkaharju se stal v roce 2007 mistrem světa v hodnocení produkčních vozů, o rok později získal titul vicemistra v této kategorii. Hänninen v letošní roce nenašel přemožitele na Kanárských ostrovech, Ukrajině a Azorských ostrovech. Sympatický Fin má letos nakročeno k dalšímu úspěchu, v barvách Red Bull Škoda vévodí průběžnému pořadí mistrovství světa v kategorii S-WRC.

Jeho stájový kolega Jan Kopecký vyhrál ve Zlíně před dvěma lety, v loňském roce odstoupil po jezdecké chybě z prvního místa. Český pilot je na asfaltu velmi rychlý a navíc pojede ve Zlíně v domácím prostředí. Dvakrát se zapsal do galerie vítězů Belgičan Freddy Loix, obhájce loňského prvenství. Čtyřicetiletý rodák z Tongerenu má značné zkušenosti z doby, kdy jezdil v továrních týmech Mitsubishi, Hyundai a Peugeot v mistrovství světa. Loix je na asfaltu patřičně rychlý, koncem června vyhrál již posedmé domácí Ypres Rally. Navíc dojel druhý na Rallye Monte Carlo a třetí místo přidal na Korsice.

Silnou sestavu hlásí v České republice francouzská automobilka Peugeot s vozy 207 Super 2000. Se startovním číslem 1 se představí Bryan Bouffier, vítěz Rallye Monte Carlo a jediný pilot s nejvyšší prioritou FIA A ve startovním poli. Letos dokáže jako jediný držet krok s jezdci značky Škoda. I když byl vyloučen z belgické Ypres Rally a v průběžné klasifikaci klesl na čtvrté místo, stále má šanci na titul. Při loňské barumce málem zvítězil a i letos patří k největším favoritům. Černým koněm soutěže může být belgický mladík Thierry Neuville, vítěz korsické rally. V barvách Peugeot UK se představí Guy Wilks, plejádu jezdců na vozech Peugeot dále doplní například Michal Solowow z Polska nebo Luca Betti z Itálie. Ve startovním poli nechybí ani letos malajská značka Proton.

Za volanty továrních vozů Satria Neo S2000 se objeví Giandomenico Basso a juniorský mistr světa 2007 Per Gunnar Andersson ze Švédska. Silná ekipa se představí na dalších fábiích, a to Andreas Mikkelsen (Norsko), Toni Gardemeister (Finsko), Patrik Sandell (Švédsko) – juniorský mistr světa 2006, Matthias Kahle, Mark Wallenwein (oba Německo), Karl Kruuda (Estonsko) nebo Robert Barrable (Irsko). Zvědavi budeme rovněž na výkon jeho krajana Craiga Breena na voze Ford Fiesta S2000 nebo Japonce Fumio Nutahary (Subaru Impreza R4).

Vedle Kopeckého je zastoupena téměř kompletní česká špička. Velké ambice mají úřadující český šampion Pavel Valoušek (peugeot), trojnásobný vítěz zlínské soutěže Roman Kresta (škoda) nebo Václav Pech (mitsubishi). S konkurencí se hodlá poprat i úřadující vicemistr Evropy Antonín Tlusťák nebo výborný okruhový jezdec Tomáš Kostka (oba škoda). Kartami na předních příčkách zamíchají v českém šampionátu i Václav Arazim, Jaroslav Orsák, Jaromír Tarabus (všichni mitsubishi), Josef Peták (peugeot), Roman Odložilík (škoda), Vojtěch Štajf, Daniel Běhálek, Jan Šlehofer (všichni subaru) a další.

Silná konkurence se sešla v hodnocení dvoukolek. K favoritům patří ze zahraničních jezdců Estonec Martin Kangur (Honda Civic Type R3), Bulhar Todor Slavov, Ital Stefano Albertini, Francouzi Eric Mauffrey a Jean-Michel Raoux (všichni Renault Clio R3). Z českých jezdců s pohonem jedné nápravy jsou to Václav Dunovský (Suzuki Ignis S1600), Jan Černý (Škoda Fabia R2), Petr Brynda, Lubomír Minařík a Milan Kneifel (všichni Renault Clio R3).

Roman Ordelt

Další články

Které značky a modely aut jsou v Česku nejprodávanější?

Není tajemstvím, že Češi milují škodovky. Auta značky s českými kořeny jsou doslova na každém rohu. Které další automobilky a modely mají na našem trhu zastání? Podívejte se na žebříček deseti nejprodávanějších automobilových značek a vozů v České republice.

zobrazit článek >

10 rad, jak posílit imunitu na cestách a co nesmí chybět v autolékárničce

Chystáte se na delší cestu autem? Plánujete například dovolenou s dětmi u moře v Chorvatsku a vydáváte se po vlastní ose? Nezapomeňte si s sebou do auta přibalit cestovní lékárničku, která bude obsahovat vše, co by se vám mohlo během cesty a následné dovolené hodit. Abyste na nic nezapomněli, připravili jsme pro vás seznam věcí, co by v ní neměly chybět.

zobrazit článek >

Nejlepší roční období ke koupi auta? Známe odpověď.

Prodej ojetých aut během jara a léta vždy stoupne. Jsou však letní měsíce ty správné ke koupi ojetin? Nebo se vyplatí počkat na chladnější část roku? Známe odpověď.

zobrazit článek >