Technická univerzita v Liberci (TUL) testuje využití přírodních vláken při výrobě plastů pro automobilový a jiný spotřební průmysl. Cílem projektu je nahradit minerální a syntetické materiály, které se používají jako plniva do plastů.
Vlákna kokosu, lnu, juty, banánovníku případně vlna koz či ovcí mohou významně zlepšit vlastnosti materiálů a také podstatně snížit jejich cenu. ČTK o tom dnes informovala mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková.
„Úspora na ceně je dost výrazná, když si uvědomíme, že v současné době stojí jeden kilogram polypropylenu zhruba dvě eura a například vlna stojí asi čtvrtinu. Ještě důležitější možná ale je, že výroba dílů s přírodními materiály podstatně méně zatěžuje životní prostředí,“ řekl ČTK vedoucí vědeckého týmu strojní fakulty Petr Lenfeld. Projekt, jehož cílem je nahradit minerální a syntetická plniva v plastových dílech přírodními materiály a zlepšit jejich vlastnosti, podporuje Česká technologická agentura.
Plastové materiály, takzvané kompozity, se získávají smícháním základní polymerní suroviny s přírodními plnivy. Přírodní vlákno se rozemele ve speciálním mlýnu a poté se smísí s plastem a aditivy a vyrobí se granule kompozitu. Materiál se pak zpracuje ve vstřikovacím stroji, kde se vstřikuje do formy, aby získal konečný tvar. Lenfeldův tým namíchal desítky kombinací. „Vybrali jsme necelou desítku kompozitů, u kterých se prokázalo, že přírodní materiály zlepší užitné vlastnosti,“ řekl Lenfeld.
Použití některých přírodních vláken například výrazně zvyšuje tuhost plastových dílů, tuto schopnost mají zejména vlákna juty, konopí a lnu, ale i vlákna banánovníku nebo bambusu. Materiál si přitom zachovává i houževnatost, a hodí se proto pro použití třeba u výplní dveří, sloupků a dalších autodílů. Naopak vlákna živočišného původu, především hedvábí tussah, ale také ovčí a kozí srst působí podle Lenfelda příznivě zejména z hlediska tažnosti plastových dílů. „Nejlepší mechanické vlastnosti byly u vláken chitosanu, získávaných z vnějších schránek korýšů,“ řekl. Osvědčilo se podle něj v tomto směru i použití vláken kokosu.
22. května 2012 Tři desítky automobilů a motocyklů, které až dosud odpočívaly v muzejních skladech, ožily na výstavě Spící krásky z depozitáře. Expozice, která začne v Národním technickém muzeu (NTM) ve středu, představí dosud nikdy nevystavované exponáty.
celý článek >
19. května 2012 Podnikatel Shai Agassi v Izraeli začal provozovat síť služeb pro motoristy, kteří používají elektromobily. Jak píše agentura AP, silnicemi Izraele se rozjely desítky těchto šetrných vozidel a jejich řidiči mají k dispozici čtyři místa, kde si mohou dobít nebo vyměnit baterie.
18. května 2012 Cyklisté s dětskými cyklovozíky už budou moct jezdit bez postihu po silnicích. Prezident Václav Klaus podepsal dnes novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích, která umožní takový vozík vézt cyklistům starším 18 let.
18. května 2012 Až dvě pětiny řidičů jezdí stále na zimních pneumatikách a část z nich letos vůbec nepřezuje. Je to důsledek zpřísněné legislativy, která nařizuje za nepříznivých podmínek od listopadu do března používat zimní obutí, část motoristů přitom chce ušetřit...
17. května 2012 Na Václavském náměstí v Praze se 28. června uskuteční akce s názvem Den bezpečnosti silničního provozu, která bude součástí čtyřdenní konference Mezinárodní automobilové federace (FIA).
15. května 2012 Ve Spojených státech je na trhu ojetých vozů žádaným zbožím policejní verze modelu Crown Victoria od automobilky Ford. Firma je přestala vyrábět loni a policisté se jich postupně zbavují. Američany na těchto autech, kterým se zkráceně říká Crown Vic...
10. května 2012 Transparent s nápisem Zachraňme Arktidu dnes ráno vyvěsili aktivisté Greenpeace na jednu z pražských benzinových stanic společnosti Shell. Zahájili tak měsíční kampaň, ve které chtějí Čechům vysvětlovat, že těžba ropy v Arktidě bude znamenat další riziko pro zaledněný kus přírody.
10. května 2012 Několik set historických aut, motocyklů, ale i letadel z celé České republiky i zahraničí obsadí v sobotu letiště v Drahotuších u Hranic na Přerovsku. Pořadatelé akce, která se řadí mezi největší v České republice, slibují pohled na pohyb veteránů na zemi i ve vzduchu.
7. května 2012 Celkem 70 unikátních veteránů se představí na prvním ročníku výstavy historických vozidel Chateau Loučeň Concours dElegance na zámku Loučeň o víkendu 12. a 13. května. Mezi 35 značkami se objeví vozy Ferrari, Hispano Suiza, Maserati, Bugatti nebo Laurin&Klement.